Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

RECENZE: Spojitosti Václava Kolíbala. Umělec jde vlastní cestou až k vrcholu

Kultura

  12:00
PRAHA - Pražská Galerie 1. patro vystavuje díla nestora českého výtvarného umění Stanislava Kolíbala.

Hledání průsečíků. Stanislava Kolíbala vždy zajímaly geometrické zákony a jejich hlubší význam. foto:  Dan Materna, MAFRA

Většina vystavených prací Stanislava Kolíbala vznikla v posledních letech, několik objektů staršího data dokresluje kontinuitu autorova vývoje. Znalci umělcovy tvorby si rádi připomenou slavný objekt Osten z roku 1969, o šest let mladší Křídla i nezaměnitelný rukopis, který vtiskl kresbám s podobou technických rysů v bílé a černé kombinaci.

Hlavní část expozice nazvané Spojitosti je však zatím veřejnosti méně známá. Tvoří ji šedobílé reliéfy, jejichž povrch se podobá ušlechtilému kameni. Byly vytvořeny v posledních dvou letech, kdy se Stanislav Kolíbal vrátil k technice tmelení, s níž začal experimentovat již v 80. letech. Před odjezdem na roční stipendium do Západního Berlína v roce 1987 udělal Kolíbal v rámci série nazvané Geometrické cvičení č. 1 objekt s podobným skvrnitým povrchem. Také ten je v Galerii 1. patro vystaven stejně jako stejnojmenné práce na papíře. Návštěvníkům je tím dána možnost srovnání s Kolíbalovými současnými artefakty. Zatímco původní Geometrická cvičení nesla vždy podobu čtverce, nyní malíř a sochař preferuje členité obrysy. Princip založený na sestavování nejrůznějších kombinací tvarů tak, aby vytvořily harmonii, zůstává sice stejný, přesto však díla vykazují jisté novátorství v přístupu k pojetí prostoru.

Umělcova současná tvorba v sobě spojuje základní prvky, které Stanislava Kolíbala celoživotně ovlivňují a provázejí. Jsou to především čisté linie evokující představu geometrických výkresů, v nichž převládá bílá a šedá. Kružnicím, vertikálám, polokruhům, bodům, průsečíkům a dalším komponentům dokázal všestranný autor vdechnout uměleckou duši natolik, že se stal inspirací některých současných architektů.

„Vždy mě zajímaly geometrické zákony, hledání průsečíků, protnutí čar, spojení bodů. Viděl jsem v tom především dosahování řádu a harmonie,“ říká ke své tvorbě Stanislav Kolíbal. Zároveň ho specifická forma geometrické abstrakce přiblížila k architektuře a byla mu nápomocna při stavbě vlastního domu, kdy začal prakticky spolupracovat s architekty. „Tehdy jsem opět viděl možnost vyjádřit se pomocí geometrických tvarů. Dospěl jsem k názoru, že architekturu by měl výtvarník doplnit uměleckými díly tak, aby nevyčnívala, ale stala se přirozenou součástí stavby,“ dodává Stanislav Kolíbal.

Výstava Stanislava Kolíbala v Jízdárně Pražského hradu
Výstava Stanislava Kolíbala v Jízdárně Pražského hradu

Jeho vztah k architektuře během let sílil, otiskl se do mnoha děl, která tak získala unikátní punc. Stejně jako Františku Bílkovi nešlo Kolíbalovi o objem, ale o obrys. Vystavené reliéfy s vybíhající bílou linkou jsou toho viditelným důkazem. Jejich šedobílé „nitro“ skládá jemné nitky umělcem hledaného řádu, v němž věci vznikají, vyvíjejí se, chátrají a zanikají.

Významný představitel českého konceptuálního umění se v minulosti nevyhýbal ani figurální tvorbě. Vystavený školní obrázek, který v květnu roku 1937 nakreslil tehdy jedenáctiletý Kolíbal, je však předzvěstí jeho budoucího konstruktivního zaměření. Jednoduchými tahy a několika tóny šedé a růžové zobrazil velmi realisticky důlní šachtu na Ostravsku, kde vyrůstal.

Umění vyjadřovat se úspornými prostředky dostatečně přesvědčivě se u něho stále prohlubovalo. V současnosti dosahuje mistrovského vrcholu.

Stanislav Kolíbal – Spojitosti

Galerie 1. patro, Myslíkova 9, Praha 1

Do 23. 6.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Mohlo by vás zajímat