Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Restaurovaná Marketa Lazarová vyšla na DVD

Kultura

  14:20
PRAHA - Na DVD a nosiči Blu-ray vychází skvost české kinematografie, legendární snímek Františka Vláčila z roku 1967 Marketa Lazarová. Zrestaurovaná verze měla v létě světovou premiéru na MFF v Karlových Varech.

Marketa Lazarová patří k nejvýznamnějším dílům české kinematografie. foto: Reprofoto

Film Marketa Lazarová koncem 90. let zvítězil v anketě domácích filmových kritiků o nejlepší čs. hraný film století. Na jeho kontě jsou i mezinárodní ceny z festivalů v Mar del Plata a v Edinburghu. Snímek natočený podle novely Vladislava Vančury v době jeho vzniku zhlédlo v kinech 1,3 milionu diváků. Dvě desítky let byl převážně v trezoru, po listopadu 1989 jej občas uvedla televize promítal se na Vláčilových retrospektivách v zahraničí.

O obnově původní kopie se hovořilo už dlouho, filmoví fanoušci dokonce před mnoha lety iniciovali petici, protože se nechtěli smířit s tím, že toto dílo mohou vidět jen na starší videokazetě s nekvalitním obrazem a zvukem.

Titulní roli ztělesnila šestnáctiletá Magda Vášáryová.

Restauraci filmu provedlo studio UPP. Jeho pracovníci obnovili statisíce filmových políček a z jedenadvaceti filmových pásů odstranili miliony nečistot a škrábanců. Výsledkem je jediný harddisk - identická kopie toho, co autoři v 60. letech vytvořili. Společnost UPP spolupracovala s firmou Soundsquare a s NFA. Dohled nad věrností digitální kopie vůči filmovému dílu měli kameramani František Uldrich, Marek Jícha a Jiří Myslík.

V síti času

Odborníci použili k restaurování originální filmové materiály, o které se od doby vzniku filmu stará Národní filmový archiv. Výsledné dílo se podle dohody zúčastněných společností stalo součástí jeho sbírek.

Rozpočet projektu činil téměř dva miliony korun. O financování se podělilo ministerstvo kultury nadací ČEZ, kterou oslovil karlovarský filmový festival.

Právě vydanou dvoudiskovou edici doplňuje bonusové DVD, na kterém zájemci naleznou dokument kameramana Františka Uldricha V síti času, který s Vláčilem natočil v roce 1989, rozhovory s filmovou kritičkou Zdenou Škapovou, historikem umění Janem Roytem a technickým ředitelem studia počítačové animace, postprodukce a filmových efektů UPP Ivanem Marákem.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat