Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmy Revenant, Šílený Max a Marťan ovládají nominace na americké Oscary

Kultura

  15:37
LOS ANGELES - Nejvíce nominací na americké filmové ceny Oscar za rok 2015 získal snímek REVENANT Zmrtvýchvstání režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua. Nominován byl dvanáctkrát, mimo jiné v kategorii nejlepší film. Druhý největší počet nominací, deset, má sci-fi Šílený Max: Zběsilá cesta. Třetí je se sedmi nominacemi drama Marťan. Nominace byly vyhlášeny ve čtvrtek v Los Angeles.

Bryan Cranston, Matt Damon, Michael Fassbender, Eddie Redmayne a Leonardo DiCaprio byli nominováni na nejlepší herce. foto: Reuters

Hlavní hvězda REVENANT Zmrtvýchvstání Leonardo DiCaprio byl nominován v kategorii nejlepší herec spolu s Michaelem Fassbenderem, který ve snímku Steve Jobs ztvárnil zakladatele firmy Apple. V této kategorii dále figurují Matt Damon (Marťan), Bryan Cranston (Trumbo) nebo Eddie Redmayne (Dánská dívka).

DiCaprio má svou šestou nominaci na Oscara. Za film REVENANT Zmrtvýchvstání

REVENANT Zmrtvýchvstání, který vypráví o americkém lovci Hughovi Glassovi, má rovněž šanci stát se 28. února při slavnostním předání cen nejlepším filmem. Konkurencí mu budou finanční komedie Sázka na nejistotu, drama z období studené války Most špionů, snímek o irské imigrantce Brooklyn, Šílený Max: Zběsilá cesta, Marťan a novinářské drama Spotlight, jehož tvůrce Thomas McCarthy byl nominován též na nejlepšího režiséra.

Nominaci na nejlepší herečku dostala Brie Larson, Saoirse Ronan, Charlotte...
Nejlepší režiséři: Lenny Abrahamson, George Miller, Adam McKay, Alejandro...

Kromě něj byli v této kategorii nominováni Adam McKay (Sázka na nejistotu), George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta), Lenny Abrahamson (Room) a Alejandro González I?árritu (REVENANT Zmrtvýchvstání).

Cenu pro nejlepší herečku získá jedna z následující pětice: Cate Blanchettová (Carol), Jennifer Lawrenceová (Joy), Brie Larsonová (Room), Charlotte Ramplingová (45 let) a Saoirse Ronanová (Brooklyn).

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...