Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Režisér Cigána: Uvidíme, zda nás Romové pochválí

Slovensko

  15:53
KARLOVY VARY - Za svůj nejosobnější film označil na úterní tiskové konferenci na karlovarském festivalu slovenský režisér Martin Šulík snímek Cigán, který uvede ve světové premiéře v hlavní soutěži.

Režisér a spoluautor scénáře filmu Cikán Martin Šulík (vpravo) a scenárista Marek Leščák. foto: ČTK

Natočil ho v prostředí romské osady na východě Slovenska, většinou s neherci. Vznikl ve slovensko-české koprodukci. Je příběhem chlapce, který se po otcově smrti pokouší překročit hranice osady, zlepšit život sourozenců a dostává se do konfliktu s rasovými, sociálními a kulturními předsudky i s nepsanými zákony vlastní komunity.

"Natáčení bylo standardní, všechny dohody platily a dialogy byly řečeny přesně podle scénáře," uvedl režisér. Se scenáristou Markem Leščákem se chtěli na svět podívat optikou dospívajícího chlapce žijícího v prostředí extrémní bídy, vystaveného existenčnímu tlaku a rasovým předsudkům.

"Obsadil jsem jen Romy"

Oba projeli během půl roku spoustu romských osad a sběr autentického materiálu je ohromil. "Rozhodně jsme však chtěli do příběhu obsadit jen Romy. Nechtěli jsme, aby je hráli gadžové natření krémem na boty. Protože existuje řada romských dialektů, zvolili jsme ten spišský a potenciální herce obsadili podle toho, jak hovoří," řekl Šulík.

Představitel Adama Ján Mižigár "Vždycky jsem si myslel, že je lehké být hercem, ale jenom to tak vypadá," řekl novinářům titulní hrdina Janko Mižigár. Život se mu prý po natáčení nezměnil. Podle jeho kolegy Ivana Mirgy je snímek natočen dost realisticky, měl by otevřít diskusi, aby se problémy konečně začaly řešit.

"Film dosud nikdo neviděl. V Česku bude mít premiéru 7. července a na Slovensku přesně tam, co jsme ho natáčeli - v Richnavě, kde žije 1500 Romů. Uvidíme, zda nás pochválí, či to dopadne jinak. V tom případě čtěte černou kroniku," podotkl režisér.

"Na Romy se teď dívám jinak"

Na Slovensku žije v podobných osadách přes 200.000 Romů v úplné chudobě. V některých příbytcích chybí elektřina, tekoucí voda a pod jednou střechou z hadrů, plechů a igelitů žije na pár metrech čtverečních třeba patnáct lidí najednou. Politici o nich hovoří jako o nepřizpůsobivých občanech či jako o romském problému.

ONDŘEJ ŠTINDL BLOGUJE Z KARLOVÝCH VARŮ:

Režisér se po této zkušenosti na řadu věcí dívá jinak. I proto, že s mnohými "herci" se spřátelil. "Není to homogenní masa, ale i spousta individuálních osudů," vysvětlil.

Producent Rudolf Biermann ze společnosti In Film natočil už snímky Roming a Král zlodějů s podobnou tematikou. "Finance jsme nakonec sehnali díky fondům i veřejnoprávním televizím obou zemí," uvedl. Karlovarský festival považuje za dobrý odrazový můstek projektu, který se objeví i na Letní filmové škole, festivalu v Torontu a dalších přehlídkách.

"Distributoři ho berou vážně. Teď ještě, aby ho vážně brali i diváci a chodili na něj," dodal Šulík. Pražský Bontonfilm chce v září oslovit školy.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...