Z evropských fondů se čerpaly stamiliony a Romové z toho nic neměli, řekl po jednání Česko-romského občanského sdružení novinářům Miroslav Tancoš. Romové proto žádají jejich zrušení.
Romský konzulát
Na jednání Česko-romského občanského sdružení se v Boru sešlo několik desítek Romů nejen z Nového Boru, ale i z České Lípy, Krásné Lípy, Varnsdorfu, Šluknova, Hrádku nad Nisou nebo Chebska. Účastníci se dohodli i na založení vlastní Romské demokratické strany a chystají se kandidovat do Senátu a do krajských zastupitelstev. "Máme už 850 podpisů," řekl Tancoš. Strana by měla podle něj mít spíše levicovou sociálně demokratickou orientaci.
S požadavky, které prezentovali Romové na setkání v Novém Boru, se ale neztotožňuje například romský aktivista Drahomír Radek Horváth. "Je vidět že nacionalisté skutečně začínají hrát prim. Uvnitř romské komunity se to mele a ke slovu se dostávají radikálové se svými scestnými návrhy na téma vlastního státu, nebo alespoň konzulátu," sdělil serveru Romea.cz.
Nesouhlasí ani s názorem na činnost agentury pro začleňování. "Sice velice často s ředitelem (Martinem) Šimáčkem polemizuji a nejsme vždy v názorové shodě, ale to neznamená, že bych jejich práci úplně shazoval," uvedl.
ČTĚTE TAKÉ: |
Romové v Novém Boru uvedli, že nejsou spokojení i s prací řady severočeských radnic a volají mimo jiné po odstoupení novoborského starosty Jaromíra Dvořáka, ale například i místostarosty nedalekého Cvikova Jaroslava Švehly nebo starostů ve Varnsdorfu, Šluknově, Rumburku či Rotavě na Sokolovsku. Reakci starosty Nového Boru Dvořáka se získat nepodařilo, prostřednictvím SMS jen vzkázal, že že nevidí důvod, proč reagovat na názory člověka, který má plný trestní rejstřík a městu dluží peníze.
"Nepotřebují almužnu, chtějí práci"
Romové v Boru připravili prohlášení adresované prezidentovi a premiérovi, v němž chtějí upozornit na postavení Romů ve společnosti, které se v posledních letech zhoršuje. "Naši rodiče a prarodiče tvrdě pracovali, dnes je ale 85 procent Romů bez práce," upozornil Tancoš. Romové podle něj žijí na hranici chudoby, bezmála 70 procent z nich bydlí v holobytech.
"Nepotřebujeme almužnu, chceme práci," zdůraznil Tancoš. Zazněla ale i kritika do vlastních řad. "Stěžujeme si, ale sami nic neděláme. Věčnými stížnostmi ale ještě nikdo nic nedokázal," poznamenal Ján Bůžík z Jiřetína pod Jedlovou.
Máme se hůř
Setkání Romů bylo reakcí na zhoršující se situaci na severu Čech. Nový Bor je jedním z měst, kde se v posledních měsících výrazně zhoršily vztahy mezi majoritní společností a místní romskou komunitou. V Boru se situace vyhrotila, když počátkem srpna skupina Romů brutálně napadla hosty jedné místní herny.
Útoku předcházel konflikt mezi obsluhou a dvojicí mladíků, kteří chtěli hrát na automatech. Výsledkem potyčky byli tři vážně zranění, z toho nejvíce postiženému muži museli v liberecké nemocnici operovat hlavu. Tři podezřelí byli dopadeni, další dva jsou stále stíháni jako uprchlí. Hrozí jim až osm let vězení. V posledních týdnech se ve městě odehrála další napadení, což bylo důvodem návratu těžkooděnců do ulic dvanáctitisícového města.