Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ringo Starr zvedl pražské diváky ze sedaček

Kultura

  7:29
PRAHA - Známou písní Beatles With A Little Help From My Friends, která v závěru přešla do Lennonovy protiválečné hymny Give Peace a Chance, vyvrcholil koncert Ringa Starra v pražském Kongresovém centru.

Ringo Starr během jeho pražského koncertu foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Téměř vyprodaný sál byl v té době celý na nohou a lidé s rukama nad hlavou aplaudovali bývalému členu Beatles. Zpívající bubeník za doprovodu hvězdné kapely Ringo Starr and His All Starr Band nabídl skladby ze svých sólových alb, hity Beatles i známé písně svých současných spoluhráčů.

Koncert zahájila čtyřicet let stará píseň It Don't Come Easy, první Starrův sólový singl po rozpadu Beatles. Přestože ovládá i jiné nástroje, Starr se představil jako bubeník a zpěvák.

"Na piano zahraju cokoli, pokud je to v E. Stejné je to s kytarou, pokud je to v C. Takhle jsem napsal spoustu písní. Potom to předám nějakému géniovi, který to transponuje do něčeho jiného," vysvětlil se svým typickým humorem.

Velký prostor na koncertu dostali Starrovi spoluhráči. První se takto představil kytarista a zpěvák Rick Derringer s hitem Hang on Sloopy, s nímž v 60. letech uspěl v hitparádách i na úkor Beatles. Další člen All Starr Bandu, skladatel a baskytarista Richard Page, jenž skládal pro Madonnu, Céline Dionovou, Meat Loafa a další hvězdy, zazpíval balady Kyrie a Broken Wings z repertoáru kapely Mr. Mister.

Wally Palmar připomněl úspěšnou skladbu Talking In Your Sleep detroitské formace z 80. let The Romantics, multiinstrumentalista Edgar Winter zahrál svou instrumentální skladbu Frankenstein, při níž si údajně jako první na světě pověsil klávesy kolem krku.

Ringo Starr

Příležitost blýsknout se sólovým výstupem dostal i zpěvák a klávesista Gary Wright. Divákům zahrál svůj velký hit Dream Weaver z roku 1974 a píseň Love is Alive. Zkušeným muzikantem je i druhý bubeník Gregg Bissonette, který hrál mimo jiné s Electric Light Orchestra a v roce 2001 získal spolu s Larrym Carltonem a Stevem Lukatherem za No Substitutions cenu Grammy za nejlepší popové album roku.

Sedmdesátiletý hudebník a příležitostný herec Starr v Evropě naposledy koncertoval před patnácti lety. Dlouhou přestávku vysvětlil svou leností.

"Trochu jsem v posledních letech sice koncertoval, ale ne v Evropě. Nikdy mi to nevyšlo. Tohle turné mi to ale vynahradí, protože je gigantické," řekl.

Ringo Starr na pražském koncertu

Z repertoáru Beatles dnes potěšil příznivce písněmi Honey Don't, I Wanna Be Your Man, Yellow Submarine či With A Little Help From My Friends. Při komunikaci s publikem uplatnil i svůj dobrácký humor a mnozí přítomní se usmívali nad jeho svérázným tancem.

Z někdejších členů legendární sestavy Beatles čeští posluchači dosud naživo mohli vidět jen Paula McCartneyho, který v roce 2004 vystoupil v areálu pod širým nebem v pražských Vysočanech.

Ringo Starr zvedl peražské diváky ze sedaček

Ringo Starr, který 7. července oslaví jednasedmdesátiny, se proslavil svérázným, byť technicky spíše jednoduchým stylem hry na bicí. Ke svému uměleckému jménu přišel Richard Starkey díky své oblibě v prstenech (Ringo) a zkrácením příjmení (Starr). Od rozpadu Beatles se věnuje sólové dráze.

Velkého úspěchu se dočkala jeho třetí deska Ringo z roku 1973. Vedle hudby se věnoval i filmu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat