Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel anglický divadelní a filmový režisér Roger Michell, tvůrce komedie Notting Hill

Režisér Roger Michell foto: Ian West/PA via AP, FileAP

Ve věku 65 let zemřel britský filmový režisér Roger Michell, autor romantické komedie Notting Hill v hlavních rolích s Hughem Grantem a Julií Roberts. O jeho smrti informovala rodina.
  20:15

Roger Michell se po kariéře divadelního režiséra jako filmař etabloval v 90. letech, kdy na sebe upozornil například úspěšnou adaptací románu Jane Austenové Anna Elliotová nazvanou Persuasion, za niž získal cenu Bafta. V roce 1999 mu pak přinesl obrovský úspěch právě snímek Notting Hill, romantický příběh londýnského knihkupce, který se zamiluje do americké hollywoodské hvězdy, jenž se stal jedním z nejvýdělečnějších filmů v historii britské kinematografie. Scenáristou snímku byl Richard Curtis, pozdější režisér filmů Láska nebeská nebo Piráti na vlnách.

Právě romantické komedie v Michellově filmografii převažovaly. V roce 2004 natočil adaptaci románu Iana McEwana Nezničitelná láska, následovaly snímky Venuše (2006), Hezké vstávání (2010) či Moje sestřenice Rachel (2017). Režíroval také klip Buddha Of Suburbia pro zpěváka Davida Bowieho. 

Michell se narodil v roce 1956 do rodiny britského diplomata v Jihoafrické republice a v dětství pak žil v Bejrútu, Damašku i v Praze. Vystudoval na univerzitě v Cambridge.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...