Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ROZHOVOR: Nik Westová: Prince mě naučil být sama sebou

Kultura

  6:00
Virtuózní kalifornská hráčka na baskytaru a zpěvačka Nik Westová má za sebou spolupráci s Princem či Johnem Mayerem. Výbušný sólový repertoár rozkročený mezi rockem, funkem a soulem předvede 31. října v brněnském Sono Centru a 1. listopadu v plzeňské Měšťanské besedě.

Renesanční osobnost. Sportovkyně, matematička a muzikantka Nik Westová. foto: Reprofoto

LN: Proslavila jste se mimo jiné spoluprací s Princem. Když na ni vzpomenete, co se vám vybaví jako první?
Nejpamátnější byl pro mě vůbec první moment, kdy jsme se setkali. Hned se mi vybaví, nesmějte se, jak Prince krásně voněl. Nic podobného jsem nikdy dříve necítila. Naučil mě, jak se stát sama sebou, rvát se za vlastní nápady a nikdy se nepokoušet být „jako někdo jiný“.

LN: Začínala jste jako kytaristka a teprve poté přešla na baskytaru. Proč vlastně?Kytara není špatná, ale pro mě je basa mnohem více sexy! Na spojení basového nástroje a vysoko posazeného hlasu je něco zajímavého, vzrušujícího a přitažlivého.

LN: Na střední škole jste směřovala ke sportovní kariéře, dělala jste atletiku a ve své kategorii držela kalifornský rekord. Bylo těžké dát přednost muzice?
Vůbec ne. Vlastně nemám sportovní soutěživost ráda. Sport navíc představoval něco, co mi šlo samo od sebe, na čem jsem nemusela doopravdy pracovat. Ale muzika je výzva, muzikantské schopnosti musím stále rozvíjet! Vyžadují nejen důslednost a disciplínu.

LN: Jste žena mnoha talentů. Studovala jste také matematiku. Řada muzikantů i hudebních teoretiků vidí mezi „matematickým“ a „muzikantským“ myšlením souvislost. Souhlasíte?
Nevím, zda mi matematický talent nějak pomohl v samotné muzice, nevybavuje se mi konkrétní příklad. Ale velmi ho oceňuji v případě obchodní stránky hudby, což je celá věda schovaná za úspěchem a jménem. Naučila jsem se díky studiu matematiky kritickému myšlení a řešení problémů. Matematika dává sílu soustředit se na myšlenkový proces, jak po jednotlivých krocích dosáhnout zamýšleného výsledku.

LN: Mezi vaším debutem Just In The Nik Of Time a druhou, loňskou deskou Say Something jste změnila zvuk. První album je spíše R&B, druhé více rockové. Jak k proměně došlo?
Pro mě nešlo o změnu zvuku. Šlo mi spíše o psaní a produkci písní tak, jak jsem je sama slyšela v hlavě, místo toho, abych se nechala představami někoho jiného nacpat do vhodné žánrové škatulky. Miluji intenzivní energii rockového i soulového zpěvu. Na žánru mi příliš nezáleží, chci hlavně předvést oddanost muzice.

LN: Krom vlastních písní hrajete i různorodé coververze, namátkou Beatles, AC/DC či Michaela Jacksona. Co je pojítkem tak pestrého výběru?
Když mě něco nadchne, tak mě to prostě nadchne. Poslouchám a hraji všechno, co se mnou nějak hýbe. Rock, funk, soul, pop, country, gospel, jazz a tak dál.

LN: Už máte představu o dalším albu nebo hudební spolupráci?
Mám. V létě jsem dokončila první singl Bottom Of The Bottle z plánované třetí desky, vzniklo k němu i video. Album by mělo vyjít na jaře příštího roku. O spolupráci projevila zájem řada muzikantů, první na řadě je zpěvačka Macy Gray.

LN: Jaké spoluhráče představíte na koncertech v České republice?
Kmenoví hráči mojí kapely jsou jasní, kytarista Hubie Wang a bubeník R Jay Norwood. Případní další muzikanti rotují podle mých představ o konkrétním turné.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat