Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Santiniho Želiv a Žďár rozezní festival duchovní hudby Musica Figurata

Kultura

  6:00
Už pátý ročník festivalu duchovního umění Musica Figurata proběhne od 21. června do 17. srpna v Klášteře premonstrátů Želiv a v Zámku Žďár nad Sázavou. Letos ho ozdobí také dvě novodobé premiéry skladeb českých autorů.

Santiniovo schodiště, Želiv. Festival Musica Figurata foto: Musica Figurata

Letošní ročník 21. června slavnostně zahájí hudební představení souboru Ritornello Loď bláznů v ambitu želivského kláštera. Dominantou programu festivalu budou premiéry skladeb českých autorů: Musica in Luctu – postní kantáta ze želivského archivu od řádového skladatele Anselma Fridricha, a kantáta Samuela Capricorna, rodáka z Žerčic u Mladé Boleslavi.

Festival Musica Figurata, koncert v kostele

Návštěvníkům se dále představí například soubory Capella Mariana, Musica Florea, Motus Harmonicus, Oktoich, Musica cum Gaudio či Collegium 419. Zajímavé koncerty nabídne také doprovodný program – mezinárodní letní škola duchovní hudby Convivium 2014, která se v želivském klášteře koná od 16. do 24. srpna.

Kromě hudby budou na programu i taneční představení, která proběhnou například v rámci spolupráce s festivalem Korespondance, pořádaným centrem choreografického rozvoje SE.S.TA ze Žďáru nad Sáza. 17. srpna pak festival zakončí seminář s ukázkami z dětské opery z terezínského ghetta Brundibár v podání Dismanova dětského rozhlasového souboru.

Socha anděla z želivského kláštera. Festival Musica Figurata

Musica Figurata nabízí umělecké zážitky umocněné výjimečným prostředím historických prostorů želivského kláštera. Festival tuto národní kulturní památku, ve které byl v minulosti zřízen internační tábor pro kněze a řeholníky a následně psychiatrická léčebna, otevírá veřejnosti a vrací jí původní kulturní život.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat