Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krabice jedenácti disků završuje kompletní písničkové dějiny Semaforu

Kultura

  8:00
Několikaletý supraphonský projekt zmapování dějin pražského divadla Semafor prostřednictvím vydání písňového materiálu z jeho her byl úspěšně dokončen.

Jitka Molavcová a Jiří Suchý foto: archiv LN

V roce 2011 pod názvem Semafor... léta šedesátá vyšel komplet jedenácti CD, jenž zmapoval tvorbu Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Na něj navázal o rok později další velký komplet, tentokrát dvanácti CD Semafor... léta 70. a 80., který zachytil průřez dílem tvůrců divadla Semafor v letech normalizace.

Na něj nyní Supraphon navazuje třetím kompletem Semafor... léta 1989–2015, jenž zaznamenává písňovou tvorbu divadla Semafor v rozpětí posledních 26 let. Velký projekt mapování tvorby zejména protagonisty této scény Jiřího Suchého je tak završen.

„V tak velkém časovém údobí samozřejmě není možné zachytit vše, proto se editor výběru Jan Kolář soustředil na písně, které považuje za zásadní pro jejich uměleckou hodnotu či pro půvab, charakterizující příslušnou inscenaci,“ uvedla producentka Naďa Dvorská.

Komplet kromě ukázek inscenací, jež mají podstatu revue nebo hudební komedie, obsahuje i nahrávku jednoho kompletního díla, Suchého verze Arisftofanovy Lysistraty. Kromě principála Semaforu a jeho stálé partnerky Jitky Molavcové slyšíme i zástup dalších známých hlasů naší herecké i pěvecké scény.

Jitka Molavcová a Jiří Suchý - nerozlučná dvojice divadla Semafor
Jiří Suchý a Jitka Molavcová v Kytici.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat