Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Semafor dnes uvede osmistou reprízu Kytice. Divadlo ale bojuje s financemi

Kultura

  12:00
PRAHA - V pořadí už 57. sezonu zahájí dnes večer pražské divadlo Semafor osmistou reprízou své nejúspěšnější hry Kytice. Na jeho prknech se objevila už ve třetím nastudování a v repertoáru je dodnes. Slavnostní reprízu doprovodí krátký film zachycující historii tohoto muzikálu. „A navíc několik řad obsadí čestní hosté. Většinou půjde o herce, kteří v Kytici vystupovali před lety,“ řekl principál scény Jiří Suchý. Účast na večeru podle něj přislíbil i první představitel rolí Vodníka a Polednice Josef Dvořák.

Jiří Suchý a Jitka Molavcová v Kytici. foto: Divadlo Semafor

U zrodu muzikálové verze Erbenovy Kytice stáli na počátku 70. let Jiří Suchý a skladatel Ferdinand Havlík. Premiéru měla v roce 1972 a během deseti let dosáhla 600 repríz. Znovu na semaforském jevišti se objevila začátkem 90. let a pak v září 2009.

LP Kytice, Semafor

„Nikdy mě nenapadlo, že budeme tak dlouho existovat. Říkám si, že o tom, kdy přestaneme existovat, nechť rozhodne publikum. Až k nám přestanou lidi chodit, až nikoho nebudeme zajímat, tak to sbalíme,“ řekl Suchý v rozhovoru pro Lidovky.cz v prosinci loňského roku.

Do konce měsíce uvede Semafor dalších devět inscenací z celkových třinácti, které uvádí. Čtrnáctou má být na podzim novinka s názvem Kurt Weill: balady a songy jinak, která má podle Suchého pomoci této scéně „v ekonomicky složité situaci“. „V povědomí jsou písně z Žebrácké opery. Méně už se ví o jeho hudbě k dalším muzikálům, které komponoval na libreta Bertolta Brechta. A téměř neznámé jsou u nás jeho broadwayské muzikály,“ uvedl Suchý dále. Jeho písně opatřil novými texty vycházejícími z původních, ale jejich nová podoba nese zřetelné stopy semaforského humoru.

Divadlo sází i na pomoc diváků

Premiéra, kterou principál podpoří zapůjčením vlastních koberců, bude zároveň příležitostí podat pomocnou ruku divadlu, které bojuje s finančními problémy a které Suchý každoročně dotuje ze svého. Cena vstupenky na tuto v historii Semaforu zcela mimořádnou událost bude činit 2500 korun; návštěvníci tohoto koncertu obdrží písemné poděkování, v němž budou pasováni na sponzory divadla. Transformované divadlo totiž dostává od pražského magistrátu stále se snižující grant, který nyní činí necelou polovinu původně přislíbené částky.

„Je to těžké období - ale dostaneme se z toho,“ věří Suchý, potěšený vřelou reakcí semaforských fanoušků. Podobné pohromy ho prý nabíjejí.

Autoři: ,