Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sen od Toyen se v aukci prodal za 13,6 milionů. Je druhý nejdražší

Kultura

  15:31aktualizováno  17:40
PRAHA - Obraz malířky Toyen s názvem Sen z roku 1937 se na nedělní aukci prodal za 13,6 milionu korun a stal se druhým nejdražším dílem této autorky prodaným v tuzemské dražbě. Jeho vyvolávací cena byla 12 milionů korun a cena se i s aukční přirážkou vyšplhala na 17 milionů.

Obraz malířky Toyen s názvem Sen z roku 1937 se na aukci 30. listopadu v Praze prodal za 13,6 milionu korun foto: ČTK

Informaci sdělil Martin Kodl z Galerie Kodl, která aukci pořádá společně s Aukční síní Vltavín. Na aukci se rovněž dražila rozměrná hyperrealistická malba Theodora Pištěka nazvaná Racek letící do snu, na níž autor zobrazil Porsche téměř v životní velikosti, nad kterým letí bílá kontura racka. Dílo se prodalo za 2,9 milionu korun a stalo se nejdražším vydraženým obrazem českého žijícího autora. Dosud jím bylo jiné Pištěkovo dílo Na návštěvě u Harrachů, které se loni vydražilo za 2,7 milionu korun.

ČTĚTE TAKÉ:

V neděli prodaný obraz malířky Toyen patří podle odborníků mezi její stěžejní díla. Toyen patří k nejdráže prodávaným autorům na tuzemských aukcích, vedle zmíněných obrazů se ještě dalších pět děl této představitelky českého surrealismu vydražilo za cenu deset milionů korun a více.

Nedělní aukce v Praze na Žofíně byla největší aukcí letošního roku v České republice, vydražila se díla za celkových 100 milionů korun. „Padla celá řada rekordů, to je velice pozitivní pro český trh celkově,“ zhodnotil Kodl s tím, že je to dobrý signál nejen pro českou ekonomiku, ale i pro české výtvarné umění. „Důležité je, aby se české výtvarné umění přibližovalo evropskému a světovému nejen kvalitou, kterou má, ale i cenami. Speciálně česká moderna je období, které je světové, a ty ceny stále světové nejsou,“ dodal.

Několik aukčních rekordů

Kodl rovněž uvítal, že se na aukci dařilo dílům z 19. století. Rozměrný olej na plátně Samota od Jakuba Schikanedera se ze 3,5 milionu vyšplhal na 5,6 milionu korun. Tuzemským autorským rekordem Schikanedera zůstává obraz Kontemplace prodaný před čtyřmi lety za 8,1 milionu; v Londýně se letos na jaře prodal jeho olej Zákoutí Prahy za cenu v přepočtu přes devět milionů korun.

Z 19. století je také Husopaska od Václava Brožíka, která se po dlouhých desetiletích vrátila zpět do českých sbírek. Olej se dnes vydražil za 2,2 milionu, což byl dvojnásobek vyvolávací ceny. Aukční rekord překonala například malba Františka Tkadlíka Víra, Naděje a Láska vydražená za 1,2 milionu korun, či Nejistá kořist od Beneše Knüpfera prodaná za 800 tisíc korun. Velký souboj se strhl o rané plátno Josefa Ullmanna, jež skončil na novém autorově rekordu 850 tisíc korun.

Vrcholně avantgardní malba Touha Josefa Čapka z roku 1939, která je ukázkou z autorova významného intimního cyklu stejného názvu, dnes našla svého majitele za 1,7 milionu korun. V nabídce byla také Čapkova optimistická malba Hra s motivem hrajících si dětí, ta se ze dvou milionů dostala na 3,2 milionu korun.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...