Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel irský rebel Shane MacGowan. Proslavil ho hit Fairytale of New York

Irský hudebník Shane MacGowan na dobovém záběru použitém v biografickém snímku Hrnec zlaťáků: Pár drinků s Shanem MacGowanem (2020) foto: Profimedia.cz

Ve věku 65 let zemřel Shane MacGowan. Irský zpěvák, skladatel a lídr punkfolkové skupiny The Pogues se mimo jiné proslavil vánočním hitem Fairytale of New York. O smrti hudebníka, který se celý život potýkal s alkoholem a drogami, informovala jeho žena Victoria Mary Clarke na Instagramu.
  13:48aktualizováno  14:21

„Nevím, jak to mám říct, tak prostě takhle. Shane...odešel k Ježíši a Marii a ke své nádherné matce Therese,“ uvedla McGowanova manželka na Instagramu a prohlásila také, že Shane MacGowan pro ni znamenal celý svět.

„Bude vždy světlem, které před sebou vidím, měřítkem mých snů, láskou mého života. Nejkrásnější duší, úžasným andělem, sluncem, měsícem, začátkem a koncem všeho, co je mi drahé,“ rozloučila se Victoria Mary Clarke vroucími slovy s bouřlivákem Shanem, jehož organismus nevydržel boj s encefalitidou.

Shanova žena ještě před několika dny sdílela na sociálních sítích nadějeplný vzkaz, že se zpěvák cítí lépe a mohl opustit nemocnici.

Na jeho nedobrém fyzickém stavu se také podepsala letitá nezřízená konzumace alkoholu a drog, nicméně Shane MacGowan byl ryzí punker a, jak sám před lety prohlásil, „nezpíval v kapele proto, aby pil mléko“.

Zpěvákův mluvčí potvrdil, že Shane MacGowan zemřel pokojně v 3:30 ráno 30. listopadu a během jeho odchodu byly přečteny modlitby a provedeno poslední pomazání.

Shane MacGowan se do divokého života obul rovnýma nohama. Narodil se 25. prosince 1957, přičemž geny udělaly své. „Rodiče byli, co se výchovy týče, typičtí Irové. Když děcku chutná alkohol, ať si zavdá,“ vzpomínal na své dětství. V deseti letech byl závislý na alkoholu a od čtrnácti pravidelně užíval drogy.

Zároveň ale byl činný i literárně a hudebně. V patnácti letech za sebou měl několik vítězství ve školních literárních soutěžích a pod vlivem punkerů Sex Pistols založil kapelu The Nipple Erectors, později The Nipps.

Největší věhlas si ale získal jako frontman The Pogues – původní název kapel mimochodem zněl Pogue Mahone, což je galský výraz pro „polib mi p**el“. Kapela vznikla v roce 1982 a díky nespoutané, živelné muzice, v níž se punková dravost objala s irskou melodikou, si okamžitě našla zástupy příznivců.

V roce měli jeho nevyzpytatelného chování ostatní The Pogues až nad hlavu a Shane se musel poroučet. Což byl ovšem prakticky konec kapely, protože frontman byl jejím poznávacím znamením a největším tahákem. MacGowan potí založil skupinu Shane MacGowan And The Popes.

MacGowanova hudba zní v několika filmech, například Mé soukromé Idaho, Basquiat nebo Můj nejmilejší bar. V roce 2020 natočil režisér Julian Temple dokumentární film Hrnec zlaťáků: Pár drinků se Shanem MacGowanem, v němž kromě titulní hvězdy účinkuje Johnny Depp, Bono, Nick Cave nebo Bobby Gillespie, frontman kapely Primal Scream.

Autoři: ,