Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Shořte v pekle, vzkázal Ferrara autorům Herzogova snímku

Kultura

  10:00
BENÁTKY - Nový film režiséra Wernera Herzoga Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans s Nicolasem Cagem v hlavní roli se uchází o cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Zároveň však vzbudil kritiku režiséra Abela Ferrary, který jej označuje za remake svého filmu z roku 1992.

Werner Herzog foto: Reuters

Americký herec Nicolas Cage v uvedeném snímku hraje drogově závislého detektiva. Roli podobně zkorumpovaného policisty proslavil již před 17 lety Harvey Keitel v kultovním snímku Bad Lieutenant režiséra Ferrary. Podobnost mezi oběma díly evokují i jejich názvy. Ferraru pochopitelně vznik údajného remaku netěší a média citovala jeho emotivní výrok: "Přeji si, aby ti lidé zhynuli v pekle."

Cage i německý režisér Werner Herzog však kritiku odmítají. "Bylo by nefér spojovat tyto dva filmy," konstatoval Cage. "Životní dráha hlavní postavy našeho filmu je spojena především s pocitem viny a lépe zapadá do reálií židovsko-křesťanské kultury, takže pro mě je to úplně jiný příběh a jiný policista. Je to policista z New Orleansu a v tomto městě se také děj odehrává. Je to Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans, nikoliv Bad Lieutenant," dodal pětačtyřicetiletý držitel Oscara. Herzog navíc prohlásil, že nikdy Ferrarův film Bad Lieutenant neviděl. Skutečnost, že na festivalu v Benátkách je nyní přítomen jak Ferrara, tak i Herzog, ještě zesílila mediální zájem o tento spor.

Filmový kritik Todd McCarthy o filmu a hlavním hereckém výkonu v týdeníku Variety napsal: "Někdy je jednání Cagovy postavy velmi zábavné; chce se mi věřit, že to byl skutečně záměr tvůrců. Námět filmu je neobvyklý, bláznivý, okouzlující a praštěný, a to všechno dohromady v jeden jediný okamžik, takže si ho buď diváci naprosto vychutnají, nebo se na něj nebudou dívat; podle momentální nálady nebo podle svého vkusu."

Můj synu, cos to udělal
Překvapením letošní soutěžní sekce je další Herzogův snímek My Son, My Son, What Have Ye Done (Můj synu, můj synu, cos to udělal). "Benátky celá čtyři desetiletí nepřijaly ani jeden můj film," řekl Herzoga. Na webových stránkách festivalu se píše, že to je poprvé v moderní historii této filmové akce, kdy se v soutěžní sekci promítají dva snímky jednoho režiséra.

Snímek My Son, My Son, What Have Ye Done, na kterém se jako producent podílel americký filmař David Lynch, filmoví tvůrci natočili na základě pravdivého příběhu psychicky narušeného kalifornského herce, který zavraždil svou matku. Filmaře zaujalo, že tento muž prý několikrát hrál roli Orestéa, syna bájného mykénského krále Agamemnona a jeho manželky Klytaimnéstry, kterou Orestés zavraždil.

Herzog uvedl, že vraha navštívil poté, co byl po necelých devíti letech propuštěn z vězení kvůli svému špatnému psychickému stavu. "Bylo vidět, že byl pořád svým způsobem nebezpečný, pořád trochu šílený," poznamenal režisér. Dodal, že si vzpomíná, že v bytě nemocného visel plakát s jeho (režisérovým) vyobrazením, přes který byl zavěšen kříž. Pod plakátem s Herzogem prý stála svíčka. "Po tomto setkání jsem ho už nikdy nekontaktoval," dodal Herzog.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat