Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skryté depozitáře ožívají na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu

Kultura

  15:00
Uměleckoprůmyslové museum se po bezmála třech letech otevírá veřejnosti. Nabízí výstavu s hvězdičkou, vstupné zdarma i kavárnu Času dost.

Precizní práce. Rovníkové prstencové hodiny německého hodináře Erasma Habermehla z roku 1600 s hvězdičkou ředitelky muzea. foto: Yan Renelt, MAFRA

Od ledna 2015 byl na dveřích nápis „zákaz vstupu“. Včera se Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevřelo veřejnosti, aby představilo nejen své zrekonstruované sály s knihovnou, dohromady za 266 milionů korun, ale také výstavu toho nejlepšího ze svých depozitářů. Expozice se jmenuje Director’s Choice – Výběr ze sbírek a kromě tří stovek exponátů z dějin uměleckého řemesla napříč staletími nabízí také 37 červených samolepících hvězdiček. Ty jsou rozmístěné po vitrínách, aby upozorňovaly na to, co je nejzajímavější z pohledu ředitelky muzea Heleny Koenigsmarkové. Spojují tak navzájem třeba pozlacenou misku z karlštejnského pokladu s vyšívaným liturgickým rouchem, historickým revolverem, GismondouAlfonse Muchy nebo čajovou soupravou Ladislava Sutnara.

Na tento nápad přivedlo Koenigsmarkovou britské nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers, když se na ni obrátilo s prosbou, zda by se Uměleckoprůmyslové museum nechtělo zapojit do edice nabízející soukromé tipy ředitelů světových muzeí. Podobná brožura už vyšla o mnichovské Staré pinakotéce, vídeňské Albertině, kodaňské národní galerii nebo londýnské Dulwich Picture Gallery. Teď přišla na řadu Praha.

Praha 14.11.2017 prohlídka Directors Choice v Uměleckoprůmyslovém museu.
Praha 14.11.2017 prohlídka Directors Choice v Uměleckoprůmyslovém museu.

Čtvercová knížečka se sedmatřiceti příběhy vzácných exponátů od gotiky po 20. století se stala i stručným průvodcem po výstavě, která se nachází v prvním patře muzea. Director’s Choice – Výběr ze sbírek nabízí sklo, keramiku, porcelán, grafiku, fotografie, nábytek, šperky, textil, módu nebo hračky. Tři stovky exponátů jsou za sebou řazené chronologicky tak, aby ilustrovaly historický vývoj užitého umění a zároveň dějiny sběratelství.

Výstava Manifesto s Cate Blanchettovou. Takhle vypadá láska k vlastním představám

První, historická část výstavy s dobovými oděvy, vykládanými skříňkami, slunečními hodinami nebo nákresy zbrojí je sestavená v moderních vitrínách podle toho, jak se předměty ve své době užívaly a prezentovaly. Druhý sál věnovaný klasice 20. století je vybaven zrekonstruovanými historickými vitrínami, ve kterých se nachází porcelán, hračky, šperky či umělecké sklo doplněné fotografiemi Františka Drtikola a Josefa Sudka. K této místnosti také přiléhá nový vzdělávací sál s výhledem na starý židovský hřbitov s náhrobkem Rabiho Löwa, jejž časopis National Geographic zařadil mezi deset turisticky nejzajímavějších pietních míst světa.

Ale zpět k expozici. Například zmiňovaný platnéřský vzorník gotických a renesančních zbrojí a brnění je na veřejnosti vystavený poprvé po více než osmdesáti letech, protože se dlouho mělo za to, že byl během druhé světové války zničen. „Obsahuje skoro sto třicet nákresů z 15. a 16. století, které k nám jezdí studovat zahraniční badatelé z celého světa. Podobná alba existují už jenom ve sbírkách ve Spojených státech a Madridu,“ vysvětluje kurátor Michal Stříbrný.

Pohnutou historii má za sebou i takzvaný karlštejnský poklad – komplet tří stovek knoflíků, přezek, šperků a nádob z pozlaceného stříbra z doby Karla IV. – který ve zdi hradu objevili v 19. století při jeho přestavbě dělníci. Nález zatajili a nabídli překupníkovi, jenž ho poté přeprodal berlínské aukční síni Lepke. Od té doby několikrát změnil majitele, až se dostal do sbírky Jindřicha Waldese, zakladatele firmy Koh-i-noor, jehož potomci ho v roce 1994 darovali muzeu.

Toto vše bude ještě dnes a zítra přístupné v rámci slavnostního otevření zdarma, od soboty už muzeum začne vybírat vstupné. Kromě zmíněných výstavních sálů získala instituce díky rekonstrukci dalších 2200 metrů čtverečních pro stálé expozice a 600 metrů pro dočasné výstavy. Přibyl druhý bezbariérový vchod s odpočinkovým parkem ze Široké ulice, kavárna Času dost, muzejní obchod i pracovny v podkroví. Director’s Choice – Výběr se sbírekpotrvá do 25. března, ale už od ledna ho doplní další výstavy. V plánu jsou Paneláci: bydlení v panelu a bytová kultura v socialistickém Československu,Small stories: Doma v pokojíčku pro panenky, Josef Koudelka: Návraty nebo Krásná jizba 1927–1948: design ve službách demokracie.

KEMP V MUZEU

■ Kromě aktuální výstavy připravilo Uměleckoprůmyslové museum řadu doprovodných akcí. V rámci takzvaného UPkempu třeba ranní jógu mezi exponáty (od 20. 11. do 17. 12 ve všední dny a o nedělích), vernisáž projektu Dolce Vita Backstage (22. 11.), křest knihy o módě za první republiky s Ondřejem Havelkou (23. 11.), komentovanou prohlídku muzea s Dušanem Seidlem (28. 11.), uvedení knihy Antonín Kybal (30. 11.), mikulášskou besídku pro děti (5. 12.), představení Ententýky divadelního souboru TyJáTr (8 .12.), večer Seznamte se s folklorem se souborem Bejvávalo (9. 12.), workshop pro děti Camera Obscura (10. 12.) nebo Rakovnickou hru vánoční (17. 12.). Více na www.upm.cz.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat