Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Sloni a písničkáři nezapomínají. Burianovi vydržela tvůrčí tvrdohlavost dodnes

Jan Burian foto: Galén

PRAHA - Jan Burian v prvním dílu autobiografie nazvané Co jsem nezapomněl připomíná doby totality a ještě příliš nepošlapaného sametu. S humorem i trochou trpkosti.
  14:00

Podtitul knižních pamětí – Z deníku potulného písničkáře – je výstižný. Jan Burian sice zachytil i vzpomínky z dětství a pár soukromých epizod, ovšem v účelné zkratce. V knize jde především o popis zkušenosti svobodomyslného umělce, který se snaží dělat cenzurou neokleštěný kumšt v nesvobodné době. Proplouvá povinnými schvalovacími řízeními, vypořádává se s dílčími zákazy činnosti a celou otepí klacků pod nohama, aniž by si zadal s komunistickým režimem, nebo se naopak nechal zahnat do undergroundu. Připomínat ony peripetie generaci, která nezažila boj o svobodné vyjádření, má ohromný smysl.

Burian při psaní částečně vycházel ze samizdatu Rychle než to zapomenu, puštěného do oběhu v polovině 80. let. Upravil a doplnil ho ze svého dnešního pohledu a v dnešních podmínkách, kdy už se nemusí bát jmenovat aktéry historek, aby je nekompromitoval před státní mocí.

Nepodlehl ovšem pokušení hrát si na jednoho z generálů po bitvě. Ponechal reálie v autentické podobě, bez přemoudřelých komentářů. V nové knize Co jsem nezapomněl navíc dotáhl vzpomínky až do roku 1991 pomocí stejně autentických poznámek z deníků, dobových fejetonů, citátů písňových textů či pódiových promluv svých i dalších kumštýřů. Ke slovu se tak zprostředkovaně dostanou vedle Jiřího Dědečka například Jiří Suchý, Vodňanský se Skoumalem, Oldřich Janota, Jan Jeřábek a František Janče. Kniha tím získala útržkovitý charakter, což není na škodu. Naopak, forma navazujících fejetonů a poetických střípků autorovi svědčí. Nepřekáží ani čtivosti, neruší povědomí o souvislostech.

Občasný náznak trpkosti je namístě. Právem ji může cítit „kanárek v kleci“, abychom parafrázovali jednu z Burianových písní. Ale stejně oprávněně ji vnímá i kumštýř s čerstvým darem svobody. Třeba když mu v dobách těsně porevolučních „Petr Hannig z rozhlasu, jeden z největších mafiánů v pop-music“, nabídne místo ve výboru pro vyšetřování korupce v rozhlase. „Zvedl se mi žaludek. ‚Teda že zrovna vy, pane Hannig?‘, neudržel jsem se,“ přepisuje autor z deníkových zápisů. Porevoluční převlékání kabátů (nejen) Burianovi pochopitelně leží v žaludku. Ovšem stejně uštěpačně se vyjadřuje i k přiznaně zkomercializovanému přístupu ke kultuře: „Kulturou národa cloumá soutěž o Miss Monokiny… Pořadatelem je Milan Kaplan, někdejší hlavní organizátor Folkového kolotoče,“ zapsal si s datem 10. 4. 1990.

Co jsem nezapomněl ovšem nepředstavuje sbírku negací a jedovatostí, natož „skandálních odhalení“. S velkou chutí Burian vysekává poklonu nejen některým kolegům, ale i nenápadnému hrdinství pořadatelů, kteří mnohdy pod hrozbou kriminálu umožnili vystupovat umělcům režimu nepohodlným. Například Jarmile Polákové a Vladimírovi Hanzelovi, organizátorům festivalu v Lipnici nad Sázavou, geniálně maskovanému názvem Písní za mír. Zásadní pozitivní zprávou knihy je, že i v dobách největšího marasmu ve společnosti se dá něco dělat. Za stejně důležité lze považovat i humorné pasáže, právě legrace přece pomáhá přestát nedobré doby.

Barevná informační mozaika také znovu ukazuje, proč se Burian ani v dobách nahlodané totality, ohromné popularity folku a „protestujících bardů“ nestal „hromadným sdělovacím písničkářem“. K šíření chytlavých sloganů by potřeboval smysl pro prvoplánovost a podbízivost, který uměleckou poctivost ctícímu Burianovi chyběl. Nebo se k němu spíše nesnížil, protože vlichotit se podobně smýšlejícímu publiku by asi nebylo těžké.

Burianovi naštěstí tvůrčí tvrdohlavost vydržela dodnes. Ostatně propsala se i do prvního dílu pamětí a lze ji čekat i v chystaném pokračování „deníku“, který má pokrýt období od roku 1992 po současnost.

JAN BURIAN:
CO JSEM NEZAPOMNĚL
ANEB Z DENÍKU POTULNÉHO PÍSNIČKÁŘE

Vyd. Galén, 2021, 411 stran

Autor:
Témata: Kultura, Literatura

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat