Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Stereotyp bílého muže dál vládne Hollywoodu. Nic se nezměnilo, říká studie

Kultura

  20:00
LOS ANGELES/PRAHA - Filmový průmysl zobrazuje v drtivé většině stereotyp urostlého muže bílé pleti. Naopak charaktery žen, homosexuálů, postižených a příslušníků jiných ras dostávají na filmovém plátně minimální prostor. Tvrdí to studie americké Annenbergské university pro komunikaci a žurnalistiku. Výzkumníci analyzovali 900 nejvýznamnějších filmů v letech 2007 až 2016.

Tvůrci a herci filmu Moonlight. Držitele Zlatého glóbu za nejlepší film v kategorii drama foto: Reuters

Má jít o největší a nejkomplexnější intersekční analýzu zastoupení charakterů ve filmovém a zábavním průmyslu. Výsledky říkají, že film zaznamenal jenom nepatrný posun ve stereotypizaci postav.

Po letošním vyhlášení Oscarů, ve kterém triumfoval rekordní počet herců černé pleti, a po snaze televize HBO dát prostor na plátně hercům různých ras a národností, by se mohlo zdát, že kritizovaný zábavní a filmový průmysl udělal pokrok kupředu ve zobrazování různých národností a menšin.

Podle rozsáhlé Studie USC Annenberg School tomu ale nic nenasvědčuje. Jde spíš o hollywoodský sen, než o realitu. Informoval server news.vice.com.

Studie je důkazem toho, že v posledních letech se opravdu začíná objevovat více herců jiné než bílé pleti. Od roku 2007 došlo k mírnému poklesu v zastoupení herců bílé pleti. V dlouhodobějším horizontu však nedošlo k žádné skutečné změně.

Pohlaví: Ze sta nejlepších filmů v roce 2016 mělo čtyřiatřicet za jednu z hlavních postavu ženu.

Barva pleti: Více než 70 procent z 39 788 filmových postav zahrnutých ve studii je ztvárněna příslušníky bílé rasy. Poměry barev pleti ve filmech se od roku 2007 nezměnily. Latinoameričané jsou s 3,1 procenty postav vůbec nejméně zastoupenou skupinou, přestože se jedná o 17,8 procent populace USA.

Sexuální orientace: Mezi lety 2014 a 2016 se počet filmů, kde jsou zastoupeny homosexuální postavy, ztrojnásobil z 12 na 36. Ale téměř osmdesát ze sta nejlepších filmů v roce 2016 bylo bez zastoupení sexuální menšiny. Ve zbývajících dvaceti filmech byly téměř všechny postavy bílé rasy.

Zdravotně postižení: Postavy se zdravotním postižením jsou ve vzorku zastoupeny 2,7 procenty, ve dvou třetinách šlo o muže.

Produkce: V týmech, které tvořily vzorek devítiset filmů, bylo 4,1 procent režisérek a 5,6 procenty jsou zastoupeni afroameričtí a černošští filmaři.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat