Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti navrhli vlastní plakáty k filmové klasice

Kultura

  7:00
PRAHA - Pražská kina Aero, Oko a Světozor hostí autorské filmové plakáty studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni.

Iveta Hostašová: Vše, co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat foto: terryhoponozky.cz

Filmy Spalovač mrtvol, Pelíšky, 2001: Vesmírná odysea, Mlčení jehňátek či Superman inspirovaly studenty designu k vytvoření nových autorských plakátů. Prohlédnout si je lze v předsálí artových pražských kin Aero, Oko a Světozor. Výstava představuje celkem přes šest desítek prací studentů z Plzně. Iniciátorem výstavy byla filmová galanterie Terryho ponožky, kterou zájemci naleznou v pasáži kina Světozor. Na stránkách  terryhoponozky.cz jsou k vidění náhledy vystavených plakátů.

Výstava v kinech potrvá do konce února a podle Pavla Rajčana z distribuční společnosti Aerofilms je setkáním současného designu s kultovními snímky. "Zájemci na ní uvidí, jak by vypadaly filmové plakáty, kdyby kreativita a grafické trendy nejmladší generace výtvarníků nebyly omezeny komerčním zadáním," uvedl.

Štěpán Lenk: Batman

Mezi vystavenými exponáty naleznou lidé alternativní plakáty k širokému spektru domácích i zahraničních filmů od 50. let až po současnost. Kultovní klasiky od Godarda, Formana, Jarmusche nebo Boylea dostávají kabát moderní grafiky, jehož hlavním smyslem je vizuálně reprezentovat téma, děj či náladu filmu. Výsledné návrhy jsou proto na první pohled odlišné od plakátů, na které je současný divák vzniklý.

"Komerční filmový plakát je do značné míry rukojmím reklamy. Písmo musí být zdálky čitelné, plakát obsahuje obrovské množství jmen, informací, log partnerů a dalších předepsaných prvků, které grafikovi svazují ruce. Spolupracujeme s výtvarnými školami, abychom společně dali mladým výtvarníkům a designérům šanci pracovat s tímto médiem tak, jak to před rokem 1989 dělali přední výtvarníci formátu Milana Grygara, Josefa Vyleťala či Petra Síse," podotkl Rajčan.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat