Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Studenti vzpomenou na zavražděného Kuciaka koncertem. Na akci vystoupí i přední rappeři

Kultura

  22:44
PRAHA - Studenti pražské žurnalistiky připravují v úterý vzpomínkovou akci na zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Smyslem akce je rozšířit povědomí o práci investigativních novinářů v Česku.

Ján Kuciak se svou přítelkyní Martinou Kušnírovou. foto: České centrum pro investigativní žurnalistiku

V rámci akce se na Fakultě sociálních věd uskuteční panelová diskuze s blízkými spolupracovníky Jána Kuciaka. Hosty budou Pavla Holcová, ředitelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku a její kolegové, dále pak Peter Bárdy, který je šéfredaktorem serveru Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval. Debatu bude moderovat Linda Bartošová z České televize a úvodní slovo pronese Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Plakát na akci nazvanou: Neprůstřelná party.
Dvůr Fakulty sociálních věd v Praze.

Po diskuzi je na programu benefiční koncert, kde vystoupí slovenský rapper Vec a po něm odehraje speciální DJ set český rapper Smack, který je držitelem dvou Andělů. Vystoupení doplní audiovizuální projekce studentů FAMU z uskupení Escher Fucker. Vstupné na celou akci je dobrovolné a celkový výtěžek bude věnován Českému centru pro investigativní žurnalistiku. 

Novinář Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni 21. února. Vražda Kuciaka a jeho partnerky vyvolala na Slovensku politickou krizi a změnu vlády. Podle policejního prezidenta Tibora Gašpara byl nejpravděpodobnější motiv zastřelení Kuciakova investigativní práce.

Jen v roce 2017 zemřelo 49 novinářů

Kuciak psal o kontaktech blízkých spolupracovníků bývalého slovenského premiéra Roberta Fica na podnikatele spojovaného médií s mafií. Věnoval se také podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD). Fico v polovině března v zájmu vyřešení politické krize po vraždě Kuciaka a Kušnírové podal demisi.

„Na poslední kauze jsme s Jánem Kuciakem pracovali rok a půl. Snažili jsme se zmapovat propojení slovenské vlády a nejmocnější mafie současného světa: ´Ndranghety,“ říká Pavla Holcová. Podle Petera Bárdy byl Kuciak inspirativní člověk a jeho vražda podle něj dokázala něco nepředstavitelného, spojila novináře.

Zvyšující se zájem o práci investigativních novinářů projevuje také Evropská unie. Evropský parlament v dubnu odsoudil Kuciakovu vraždu a vyzval Evropskou komici, aby připravila legislativu na ochranu novinářů v EU. Jen v roce 2017 zemřelo 49 novinářů a od začátku letošního roku jich bylo zavražděno 18, z toho jediný na území EU - Ján Kuciak.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat