Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Televize v Japonsku odpočítávaly čas 'do nového Murakamiho'

Kultura

  13:00
TOKIO - Nový román japonského spisovatele Harukiho Murakamiho se dnes časně ráno začal prodávat v Japonsku za značného zájmu fanoušků.

Spisovatel Haruki Murakami foto: archiv MAFRA - David Port

"Dneska nebudu spát, dokud to nedočtu," svěřil se agentuře AFP dvacetiletý Kazuki Jamašita poté, co si konečně koupil výtisk v tvrdé vazbě. Nadšení "harukisté" o nové knize nevěděli předem prakticky nic, podléhala přísnému utajení až do dnešní půlnoci místního času (čtvrtek 17.00 SELČ). Známý byl jen název: Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho roky putování.

Zhruba stovka nejzarytějších fanoušků čekala před knihkupectvím Daikanyama T-Site v Tokiu na půlnoc, aby si mohli knihu koupit mezi prvními. Na místě byly desítky novinářů a mnohé televizní stanice vysílaly odpočet "do nového Murakamiho".

Román už vládne žebříčkům

Nový román se na pulty obchodů dostal tři roky po posledním dílu Murakamiho trilogie 1Q84; to se v japonštině dá číst jako 1984. Už před touto trilogií, která se stala celosvětovým fenoménem, byl Murakami velmi známý po celém světě a jeho díla byla přeložena do 40 jazyků včetně češtiny či slovenštiny. Mezi ně patří například Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží či momentka z japonské metropole nazvaná Afterdark.

Ani utajení nejnovějšího díla nezabránilo tomu, aby se román okamžitě dostal na přední příčky žebříčků bestsellerů. Online knihkupectví Amazon Japan přijalo během uplynulého víkendu 20 tisíc předběžných objednávek a nakladatel Bungeishunju oznámil, že první vydání bude mít půl milionu kusů, což je zhruba jedna kniha na každých 250 obyvatel Japonska.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...