Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Bez vymožeností. The Black Keys vsadili i na novém albu na přímočarou a syrovou hudbu

The Black Keys foto: NONESUCH

Recenze
Jedenácté album amerických bluesrockerů The Black Keys nazvané Dropout Boogie pokračuje – tentokrát prostřednictvím autorského materiálu – v trendu nastoupeném minulou deskou Delta Kream.
  15:00

Fanoušky poměrně sofistikované hudby, kterou The Black Keys dělali ve druhé dekádě tohoto století na albech natočených ve spolupráci s převážně elektronickým producentem říkajícím si Danger Mouse, to možná zklame, ale zdá se, že dvojice kytaristy Dana Auerbacha a bubeníka Patricka Carneyho se opravdu „vrátila domů“.

Ve stručnosti: kapela začínala s garážovým rockem, výrazně ovlivněným syrovou bluesovou scénou označovanou jako hill country blues, mezi její vzory patřily takové osobnosti jako Junior Kimbrough nebo R. L. Burnside. A není divu, že druhé a třetí album plus několik menších nosičů vydali právě na vlajkovém labelu této scény Fat Possum, sídlícím přímo v Oxfordu ve státě Mississippi.

Pak ale přišel podpis smlouvy se sice vysloveně fajnšmekrovským, ale přece jen globálně působícím vydavatelstvím Nonesuch a hudba The Black Keys se začala měnit, od původní syrovosti se kapela propracovávala k sice zajímavému, ale přece jen mnohem méně dravému projevu. Ruku v ruce s tím přišla sláva, The Black Keys se stali de facto stadionovou kapelou.

Po albu Turn Blue (2014) se ale tento model poněkud vyčerpal a protagonisté se vydali po svých jako hudebníci i jako producenti. Zvláště z Dana Auerbacha se v oblasti nahrávání alb a jejich produkce stala ve Spojených státech veličina. Teprve rok 2019 jej s Carneym zase svedl dohromady, vydali album Let’s Rock, rockové jako dlouho předtím ne, a na následujícím Delta Kream se přihlásili ke svým někdejším idolům sadou skvělých coververzí právě afroamerických bluesmanů z okruhu Fat Possum v čele s Kimbroughem. Ve vzduchu visela otázka, kudy se dvojice, pakliže to spolu vydrží i nadále, vydá v další tvorbě.

Mississippi

Odpověď je ta nejjednodušší z možných: tam, kde album Delta Kream skončilo, novinka Dropout Boogie začíná. Jako by coververze byly jen rozcvičkou, jakousi „oprašovací zkouškou“, jak říkají divadelníci. Vzpomínkou na to, co měli před dvaceti lety v malíku, a teď se snažili zjistit, je-li to i pod kůží. Symbolicky téměř přesně dvacet let po kapelním debutu The Big Come Up (vyšel 14. května 2002) The Black Keys hlásí: opravdu to ještě umíme.

THE BLACK KEYS: DROPOUT BOOGIE

vyd. Nonesuch 2022

Kdybychom na albu přeskočili úvodní singlovou Wild Child, postavenou sice na kytarových riffech starosvětského zvuku, ale přece jen s více členitou výstavbou i harmonií, a následující psychedelicko-soulovou It Ain’t Over, a začali album poslouchat až od položky číslo tři, skladby For the Love of Money, mohli bychom mít dojem, že jsme se opravdu ocitli v nějakém „juke jointu“, jak jsou v Mississippi dodnes nazývány laciné nálevny s živou hudbou. Protože ale The Black Keys přece jen na žádných bavlníkových plantážích nevyrůstali, je nad základním syrovým groovem poněkud odlišná, výraznější melodie, než je v kraji zvykem.

Tak či onak to ve stejném duchu pokračuje dál celých 34 minut (soudná stopáž jednotlivých písní i celého alba je dalším bodem k dobru) i přes song Good Love s hostujícím kytaristou ZZ Top Billym F. Gibbonsem, jehož zvuk a hráčský rukopis do téhle party a právě na toto album zapadá naprosto dokonale.

Ke kladům alba je třeba přičíst dobrou produkci, zejména aranžmá nezahlcená zvukem – taková Happiness se svou sympatickou „děravostí“ jako by ani nebyla z dnešní doby. Což je ostatně nejspíš i snaha The Black Keys. Opustili snahu držet krok s trendy a vsadili na to, co mají rádi a umějí. Uvidíme, jak tenhle návrat přijme stadionové publikum.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat