Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Topol se bude starat o Havlovu knihovnu

Kultura

  20:50aktualizováno  21:02
Známý spisovatel Jáchym Topol, nositel letošní Ceny Jaroslava Seiferta, dal vale žurnalistice a od 1. září nastupuje v Knihovně Václava Havla.

Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77 přijal za rok 2010 spisovatel Jáchym Topol foto: ČTK

Posledním Topolovým zaměstnavatelem byly Lidové noviny, v jejíž kulturní rubrice pracoval od října 2009. Naplnil se tak pravidelný dvouletý cyklus, v nichž Topol střídá období, kdy se převážně věnuje beletrii, s časy, kdy pracuje jako redaktor.

ČTĚTE TAKÉ:

Jeho profesní život novináře byl dosud spjat s časopisem Respekt, který na přelomu roku 1989 a 1990 spoluzakládal. Lidové noviny byly jeho prvním deníkem.

Kdo je Jáchym Topol

Ivan Martin Jirous s Jáchymem Topolem.

Jáchym Topol (1962) je prozaik, publicista, dramatik a básník. Je vnuk spisovatele Karla Schulze a syn dramatika a básníka Josefa Topola. Bratr Filip je hudebník, frontman skupiny Psí vojáci.

V 80. letech publikoval Jáchym Topol v samizdatových edicích. Pozornost upoutala jeho básnická sbírka Miluju tě k zbláznění, z próz Sestra, Anděl, Výlet k nádražní hale či Noční práce. Zájem o indiánské legendy a mýty dovedl Topola k jejich převyprávění v souboru Trnová dívka.

V Knihovně Václava Havla bude mít na starosti program literárních pořadů a bude spoluvytvářet ediční radu. Ředitelem zůstává Martin Palouš, který na jaře vystřídal Martina C. Putnu.

Topol říká, že návrh přišel od Palouše, Václav Havel ho pak v létě "zaškolil" v dlouhém rozhovoru na Hrádečku. Řekl, že si představuje, aby Knihovna sloužila jako místo setkávání, jako ohnisko literárního a kulturního života, jako klub.

V rozhovoru, který s Jáchymem Topolem vyjde ve čtvrtek v Lidových novinách, spisovatel, kterému příští rok bude padesát let, mluví o svých plánech v Knihovně a objasňuje důvody, proč je pro něj nové zaměstnání "nabídkou, která mu sice překřížila novinářskou cestu, ale která se neodmítá."

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat