"Nastává převratná doba - brzy se rozloučíme s filmovou surovinou, tedy s tradičními kopiemi. Zatím tu existuje 16 digitálních kin v multiplexech, jednosálových kin umožňujících projekce těchto snímků bude rychle přibývat," uvedl producent Martin Vandas.
Stereoskopii považuje za přidanou hodnotu pro diváka a výzvu pro kina, u Fimfára počítá jen asi se šesti distribučními kopiemi spíše pro festivaly a archiv.
Možnosti klasické loutkové animace
Fimfárum Jana Wericha z roku 2002, které obsahovalo pět pohádek v režii Vlasty Pospíšilové a Aurela Klimta, a předloňské Fimfárum 2 se čtyřmi příběhy, v nichž oba tvůrce doplnil Jan Balej, vidělo v ČR přes 200.000 diváků. "Úspěšně reprezentovaly český film na zahraničních festivalech. Dvě z devíti pohádek byly v roce 2006 v soutěži na Berlinale," řekla Alena Vandasová ze produkční společnosti Maur Film.
"Trojka v názvu předjímá pořadí našeho pokračování i posun v technologiích. Po intenzivním období experimentů s hledáním použitelné a vhodné techniky jsme vyvinuli vlastní technologii, vycházející z možností klasické loutkové animace," řekl producent Martin Vandas. Přivítal, že se potvrdil tradiční český důmysl a talent nalézat nová řešení i tam, kde bylo možno převzít postupy už zavedené. "Ovšem za zahraniční ceny, které v tomto případě činí 80 000 eur. A my potřebovali tři zařízení," dodal.
Hudba: Karel Holas
Nový projekt přivede na plátno další Werichovy pohádky. O kloboučku s pérkem sojčím režisérky Vlasty Pospíšilové a výtvarníka Petra Poše, Jak na Šumavě obři vyhynuli režisérky Kristíny Dufkové a výtvarnice Denisy Abrhámové a Rozum a štěstí režiséra Davida Súkupa. Ten spolupracuje s výtvarnicí Patricií Ortiz Martínezovou.
Scénář pohádek napsal Jiří Kubíček, kamery se ujali Hubert Hesoun a Zdeněk Pospíšil. Hudbu složil Karel Holas a ústřední píseň k pohádce Rozum a Štěstí Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák. Producentem je společnost Maur film, koproducenty Česká televize, společnost ACE a Krátký film Praha. Další informace naleznou zájemci na internetové adrese www.filmfarum.cz.
Zatím jen zbožným přáním
Podle Vandase činí rozpočet téměř 30 milionů korun, z čehož sedm milionů potřebných na 3D animaci pokryl grant fondu kinematografie. V současné době je v Česku zhruba 600 jednosálových kin. Až skončí éra klasických kopií, budou moci uvádět jen snímky starší a archivní. Přitom investice na digitalizaci kina včetně zvukové aparatury přijde na 2,5 až tři miliony korun. Fond kinematografie na to letos vyčlenil 45 milionů korun a podpořil více než dvě desítky kin.
"Je zatím jen zbožným přáním, aby ministerstvo přispělo jednorázovou dotací 100 milionů korun. V příštím roce dostaneme naposled příspěvek od České televize ve výši 150 milionů, co bude v roce 2012, to zatím nikdo netuší," řekl novinářům člen rady fondu Jiří Kubíček. Digitalizace kin, jejíž projekt ministerstvo letos přijalo, si v letech 2009 až 2014 zřejmě vyžádá 50 milionů korun ročně. Jde o nahrazení filmových projektorů digitální technologií a změnu způsobů distribuce.