Nejslavnějším Dietlovým dílem je Nemocnice na kraji města (1978) - seriál z lékařského prostředí, který znají diváci v mnoha zemích Evropy. Až na výjimky (jako schůze svazu mládeže či zmínky o funkcionářích) se vyhnul ideologii a do centra pozornosti se tak dostaly mezilidské vztahy, které na televizní diváky zabírají bez ohledu na panující poměry.
Z pera Jaroslava Dietla ale před Nemocnicí i po ní vyšla také díla, která budí po letech rozpaky. Schopný scenárista napsal i nezáživné seriály o snaze inženýrů o vývoj nového tkalcovského stavu (Inženýrská odysea) nebo boji kombajnérů o zrno (Plechová kavalerie). Ještě horší pověst si získaly opusy Muž na radnici a Okres na severu.
Pro Olgu
Dlouho byla opomíjena i Žena za pultem, navenek poměrně zdařilý seriál, který ale filmový historik Pavel Taussig označil za příklad díla, "které ideologizuje podprahově, nevtíravě". Podílel se na např. seriálu Rodina Bláhova, jeho cit pro mezilidské vztahy je patrný i z Tří chlapů v chalupě. Elišku a její rod psal na tělo Olze Scheinpflugové. Úspěšný muzikálový seriál Píseň pro Rudolfa III. ale přinesl Dietlovi kromě úspěchu u diváků i problémy s nastupujícím normalizačním režimem. V pražské televizi se ocitl v nemilosti a nakonec se uchytil v Ostravě.
Kromě práce na seriálu z hornického prostředí Dispečer nebo soutěži Hádej, hádej, hadači se tam také seznámil s pozdější ženou, tehdy televizní hlasatelkou. Vzali se v roce 1974 a Magdalena Dietlová se stala manželovým nejbližším spolupracovníkem. Po jeho nečekané smrti v červnu 1985 - vášnivý tenista zemřel uprostřed zápasu - převzala starost o jeho dílo. Dlouho odolávala nabídkám na nová pokračování Nemocnice na kraji města, přikývla až koncem 90. let. Dvě třináctidílné řady měly premiéry v roce 2003 a vloni.
Znělka Nemocnice na kraji města:
Zněla seriálu Žena za pultem: