Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Po dlouhé nemoci zemřel německý tenorista a dirigent Peter Schreier. Bylo mu 84 let

Tenorista a dirigent Peter Schreier na snímku z roku 2013. foto: ČTK

Drážďany (Německo) - V Drážďanech ve čtvrtek po dlouhé nemoci zemřel slavný německý tenorista a dirigent Peter Schreier. Bylo mu 84 let. S odkazem na prohlášení jeho asistentky o tom informovala agentura AFP.
  20:25

Schreier byl považován za jednoho z nejlepších tenoristů 20. století a jednu z mála slavných osobností vážné hudby pocházející z bývalého východního Německa. Několikrát vystupoval také v Československu a ČR, přičemž v Praze odzpíval v roce 2005 své poslední veřejné představení.

Schreier se narodil nedaleko Drážďan v roce 1935. Hudebně se začal vzdělávat ve sboru při kostelu sv. Kříže v této saské metropoli. Tam jeho talent objevil sbormistr Rudolf Mauersberger, který ho nechal zpívat mnoho sólových partů. V 16 letech se jeho dětský soprán změnil v tenor, Schreier začal studovat zpěv a věnoval se i studiu orchestrálního a sborového dirigování (dirigoval od roku 1969).

Peter Schreier (vpravo) a literární kritik Marcel Reich-Ranicki v roce 2011....
Peter Schreier v Lipsku v roce 2011. Schreier byl považován za jednoho z...

Profesionálně debutoval v roce 1959 v roli Prvního vězně v Beethovenově Fideliovi, záhy nato zažil úspěchy v mozartovských rolích. V roce 1963 získal angažmá v berlínské Státní opeře, byl též pravidelným hostem ve Vídni. Od roku 1967 byl po čtvrt století pravidelným účastníkem Salcburského festivalu. Když v roce 1966 zemřel Fritz Wunderlich, byl označen za největšího žijícího mozartovského tenora, zejména kvůli pečlivé intonaci a dikci.

Od roku 1972 předváděl svoje umění i jako dirigent, přičemž za svou kariéru řídil například newyorskou či vídeňskou filharmonii.

S operou skončil na přelomu tisíciletí ve svých 65 letech s tvrzením, že na ztvárnění mladých milovníků na jevišti je již v příliš pokročilém věku. Na veřejnosti naposledy zpíval v roce 2005 při pražském provedení Bachova Vánočního oratoria, které i dirigoval.

„Den bez hudby je ztracený den,“ říkával podle agentury DPA pěvec a dirigent, který měl i přes své mezinárodní angažmá vždy velice blízko k Drážďanům, v nichž vyrůstal.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Mohlo by vás zajímat