Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Divadle Na zábradlí dnes propukne Šílenství v režii Jiřího Havelky

Kultura

  11:00
PRAHA - Pražské Divadlo Na zábradlí připravilo na dnešní večer premiéru inscenace hry autora a režiséra Jiřího Havelky s názvem Šílenství. Tuto detektivku, ve které není nic takové, jaké se na první pohled zdá, napsal v duchu "filmu noir". Na jevišti se objeví Magdaléna Sidonová, Leoš Noha, Petr Čtvrtníček, Jiří Vyorálek, Ladislav Hampl, Ivan Lupták a Štěpánka Pencová.

Petr Čtvrtníček jako Policista v inscenaci Šílenství v Divadle Na zábradlí foto: Divadlo Na zábradlí

Šílenství či pomatenost odepsaného detektiva, který se stále snaží najít první stopu zločinu, je podle dramaturgyně Dory Viceníkové hlavním tématem této inscenace. Hotelové haly, opuštěné noční ulice, nehostinné veřejné prostory - tím vším se plouží tak trochu opotřebovaný detektiv v podání Leoše Nohy.

Z inscenace Šílenství v Divadle Na zábradlí

"Havelka vždycky ve svých autorských hrách zkoumá možnosti divadelního časoprostoru, tvorby divadelní iluze a zdůrazňuje jedinečnost divadla jako nástroje přímé komunikace," uvedla Viceníková. Hledá roli divadla ve věku virtuálních médií a nalézá ji především v síle imaginace.

Havelkovy projekty často leží na pomezí činoherního a alternativního, až pohybového či výtvarného divadla. Svou divadelní práci od začátku zaměřuje na kolektivní improvizaci. Součástí inscenačního týmu byl přední český architekt a autor scény Svatopluk Sládeček.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!