Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Trafačce se sešli mladí čeští a slovenští umělci. Možná naposledy

Kultura

  16:00
PRAHA - Jaký je dnešní vztah mezi Čechy a Slováky se snaží zjistit v novém výstavním projektu skupina 16 umělců z obou zemí, jež dřív byly součástí jednoho státu. Výstava s názvem Proč si nejdeš hrát s bráchou? začala včera v galerii Trafačka ve Vysočanech.

Z výstavy Proč si nejdeš hrát s bráchou?, která byla zahájena v pražské Galerii Trafačka. foto: ČTK

Ideu projektu autoři shrnují pod hraní si s hesly, jako jsou národ, stereotypy, vzájemnost, uvědomění, identita. Hra jako prezentační forma odkazuje k názorovým stereotypům nabytých v dětství. Skrze svá díla chtějí poukázat na iluzi normálnosti či přirozenosti národní identity, které vznikají v útlém věku podléháním názorovým stereotypům v rodinném prostředí. Drtivá většina vzniká doma a zdánlivě nevinné poznámky jako „jsi lakomý jako Žid“, či „špinavý jako Cikán“ jsou začátkem vymezování se vůči konkrétní skupině, dělení se na my a oni, říkají autoři.

Z výstavy Proč si nejdeš hrát s bráchou?, která byla zahájena v pražské Galerii...
Pražská Galerie Trafačka.
Z výstavy Proč si nejdeš hrát s bráchou?, která byla zahájena v pražské Galerii...
Z výstavy Proč si nejdeš hrát s bráchou?, která byla zahájena v pražské Galerii...

Hru přitom nechápou a neprezentují jako jen nevinnou formu zábavy, ale dle ideí Komenského jako nástroj k výchově dítěte, formování jeho charakteru a rozvoj jeho rozumových schopností. Výstava zahrnuje kresby, prostorové instalace i videa, které odkazují právě třeba k modelům z některých dětských her, při nichž se uplatňují i mocenské prvky a odkazy na politické i válečné boje. S tím pracují třeba ve svém videu Kdo chce patřit do mé země Michal Huštatý a Lenka Kuricová.

Maďarský umělecký tým Borsos Lörinc pod názvem Offside vystavuje dřevěný stolek, na kterém jsou vyryté dělící čáry fotbalového hřiště; jeho dvě poloviny jsou ale od sebe odříznuté, takže uprostřed hřiště zeje díra. Svá díla s motivem hry, vzájemnosti či nacionalismu vystavují ještě Peter Barenyi, Michaela Dašková, Lucie Doležalová, Miroslav Hašek, Katarína Hládeková, Erik Janeček, Lucie Kordačová, Joanna Kozak, Lucie Mičíková, Eva Nováková, Zuzana Žabková, Gabriela Zigová a Žovinec Bros.

Pražská Galerie Trafačka.

Budoucí osud Trafačky je nejistý

Od roku 2006 funguje bývalá trafostanice ve Vysočanech jako rezidence pro umělce, galerie i místo pro koncerty. Věnuje se především všem možným formám pouličních umění. Původně dvouletá smlouva na pronájem pozemku, kde Trafačka stojí, byla díky krizi v roce 2009 prodloužena - plány na demolici a výstavbu administrativní budovy finanční krize zbrzdila. Majitel dnes začal stavbu znovu plánovat, měl by jí ale být dům s byty a obchody. Objekt by měla postavit Pražská správa nemovitostí. Trafačka se bude muset v lednu odstěhovat, zatím ale neví kam.

Autor: