Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum Kampa vystaví rozměrný obraz aut od Andyho Warhola

Kultura

  14:00
PRAHA - Muzeum Kampa otevře v úterý 14. října výstavu Auto v proměnách času, na které bude prezentovat i rozměrný obraz celebrity světového umění, Andyho Warhola. Výstavu a téma auta doplní díla českých autorů, kteří toto téma zpracovali, mimo jiné Theodor Pištěk, Kamil Lhoták či Bedřich Dlouhý.

Meda Mládková (uprostřed) při instalaci jednoho z nejdražších obrazů Andyho Warhola, který bude k vidění na výstavě Auto v proměnách času. Vlevo Jiří Pospíšil z vedení Nadace Jana a Medy Mládkových. foto: ČTK

Warholův obraz z roku 1987 patří do jeho nedokončené série historických automobilů pro značku Mercedes-Benz. V roce 1986 souhlasil s objednávkou na obraz slavného vozu Mercedes-Benz 300 SL. Obraz tak zaujal vedení automobilky, že ho požádala o vytvoření celé série mapující vývoj vozidel Mercedes-Benz.

Série však zůstala neukončena vinou autorovy smrti v únoru 1987. Ze zamýšleného cyklu 80 obrazů 20 historických automobilů Warhol stihl dokončit 36 pláten a sítotisků a 13 kreseb. Série začíná nejstaršími modely z roku 1886 Daimler Motorkutsche a Benz Patent-Motorwagen.

Jedno z posledních Warholových pláten

Právě tyto dva nejstarší vozy jsou tématem obrazu vystaveného v Muzeu Kampa. Jedno z posledních Warholových pláten má rozměry 2,34 krát 6,40 metru, je vytvořeno technikou akrylu na plátně a ačkoliv se jedná o serigrafii, je podle organizátorů výstavy jedinečné tím, že existuje jen jeden tisk, neboť dílo vzniklo na zakázku.

Meda Mládková a Jiří Poslíšil  (Nadace Jana a Medy Mládkových) u obrazu Andyho...

Meda Mládková a Jiří Poslíšil (Nadace Jana a Medy Mládkových) u obrazu Andyho Warhola.

Dalšími auty, která Warhol ještě ztvárnil, byly klasické modely z 20. let minulého století, závodní formule W125 z roku 1937 či futuristický koncept C111 z roku 1970. Z 36 obrazů, jež stihl Warhol dokončit, jsou čtyři v soukromých sbírkách, zbytek série je ve sbírce Daimler Art Collection v sídle automobilky ve Stuttgartu.

Z tvorby českých autorů, kteří reflektovali téma techniky a strojů, výstava připomene umělce Skupiny 42. Na obrazech Františka Grosse se objevují figury-strojky, v sochách Ladislava Zívra jsou odkazy k vědeckým objevům, Jiří Kolář se zajímal o městský folklor a vytvořil například i muchláž s tématem automobilu. Zvláštní vztah ke krajině poznamenané zásahy člověka měl Kamil Lhoták a zcela jinak přistupuje ke světu automobilů Theodor Pištěk, který byl sám úspěšný automobilový závodník.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!