Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel hudební skladatel Vangelis. Proslavil se díly k řadě známých filmů

Hudební skladatel Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou (1.ledna 1981). foto: Profimedia.cz

Ve věku 79 let zemřel řecký hudební skladatel Vangelis, informovala jeho právní kancelář. Umělec byl hospitalizován s covidem-19 v nemocnici ve Francii. Vangelis, vlastním jménem Evangelos Odysseas Papathanassiou, se proslavil zejména hudbou k řadě známých filmů. Za skladby k snímku Ohnivé vozy získal Oscara, napsal hudbu i ke slavné sci-fi Blade Runner.
  18:33aktualizováno  19:40

Skladatel patřil k průkopníkům elektronického popu, svou tvorbou nicméně zabrušoval do nejrůznějších hudebních stylů. Multiinstrumentalista a „kmotr elektronické hudby“, jak ho označovali jeho obdivovatelé, byl i mistrem syntezátorů a umělých zvuků. Jeho práce sahala od reklamní hudby a filmové partitury až po propracované skladby v symfonickém stylu.

Skládat začal už ve svých čtyřech letech a své první veřejné vystoupení absolvoval v šesti, a to bez jakéhokoli hudebního vzdělání. Byl samouk i přes nátlak rodičů a učitelů, kteří na něj naléhali, aby chodil na hodiny hudby. Kdysi později řekl, že mu to pomohlo zachránit si smysl pro kreativitu. Nakonec však vystudoval klasickou hudbu na Akademii výtvarných umění v Aténách. A nejen to, učil se malbě a režii.

Aktivně se do tvorby pustil začátkem 60. let. Ze své vlasti emigroval v roce 1968, když se rok po převratu, který v Řecku nastolil vojenskou juntu, připojil k exodu mladých umělců na Západ. V Paříži spolu s dalším slavným krajanem Demisem Roussosem založil hudební skupinu, která se věnovala tak zvanému progresivnímu rocku.

Čtrnáct let pak trvalo, než se dostal na piedestal té největší showbyznysové slávy. Vangelis jednou řekl, že věhlas, který mu vynesl Oscar za Ohnivé vozy, a několik týdnů strávených v čele hitparád, bylo částečně poctou jeho otci, který byl vášnivým amatérským běžcem. K obrovské popularitě, které se těšil, se stavěl nicméně s lehkým nadhledem.

Ohnivé vozy (Chariots of Fire) při zahájení OH v Londýně 2012:

Svou hudbou doprovodil mnoho dalších filmů. Mezi neméně známé patří 1492: Dobytí ráje, Alexander Veliký nebo El Greco. Hudbu vytvořil třeba i k dokumentárním filmům světoznámého oceánografa Jacquesa-Yvesa Cousteaua.

Věnoval se i dalším projektům. Jeho skladby doprovázely například olympijské hry v roce 2004 v Aténách i mistrovství světa ve fotbale v roce 2002 v Japonsku a Jižní Koreji.

Svou lásku ke kosmonautice projevil v roce 2001 okázalým koncertem na sloupech rozvalin antického chrámu. Hudba k projektu sloužila jako doprovod vesmírné mise NASA z roku 2001: Odyssea na Mars.

Pro Evropskou kosmickou agenturu ESA složil hudební trilogii k prvnímu historickému přistání její sondy na kometě Rosetta.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...