Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

VIDEO: Never Sol uvádí ódu na zvuk syntezátorů

Z videoklipu Leon (Never Sol) foto: Filip Marek

Takřka na den přesně dva roky po vydání svého druhého řadového alba Chamaleo přichází respektovaná skladatelka a zpěvačka Sára Vondrášková tvořící pod pseudonymem Never Sol s videoklipem k novému singlu Leon. Českou premiéru uvádí portál Lidovky.cz.
  15:00

„Celá skladba, jak hudebně, tak textově vyjadřuje lidskou schopnost vytrvávat a neopouštět sám sebe, umět se v životě pohybovat pořád dál navzdory okolnostem a kontextu,“ říká zpěvačka o písni, kterou doprovází videoklip natočený na 16mm film.

Zásadní význam pro její celkové vyznění má minimalistický zvuk, jenž je omezen pouze na syntezátor a zpěv. „Pracovala jsem hodně dlouho na každém zvuku. Používala jsem zejména svůj hlavní nástroj Prophet ‚08. Je to vlastně taková óda na zvuk syntezátorů. Zjistila jsem, že se nechci pouštět do zvuků, které mi nejsou vlastní a že tohle je pro mne tak niterná skladba, že musí být dokončena v té nejčistší a nejpravdivější možné podobě,“ dodává Vondrášková.

Až téměř filmový videoklip vznikl pod taktovkou režiséra Jaroslava Moravce a kameramana Filipa Marka. Jeho děj se odehrává v tajemné krajině a vypráví příběh ústřední postavy, již ztvárnila Rachel Lascar. Jednotlivé obrazy jsou alegorií na lehkost i tíhu lidského bytí, svobody i jemných momentů života, které jsou jistým protipólem k tíze textu písně samotné.

„Ač je náš minifilm poměrně přímočarý, otevírá zároveň mnoho zajímavých otázek týkajících se lidské podstaty, našich tužeb, naší nenasytnosti, schopnosti obětovat se pro druhé i vlastní hodnoty pro společnost jako takovou,“ uvádí režisér Jaroslav Moravec.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!