Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinnetou se vrací. Legendárního Apače oživí filmaři

Kultura

  7:30
BERLÍN - Německá produkční společnost Constantine Films natočí moderní verzi příběhů spisovatele Karla Maye. Už brzy se tak na plátna kin opět vrátí neohrožený indián Vinnetou a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand.

Vinnetou u Stříbrného jezera foto: Reprofoto

Vlna moderních verzí "staré dobré" evropské filmové klasiky pokračuje. Poté, co byl oznámen remake Fantomase, se německá produkční společnost Constantine Films rozhodla oživit oblíbené romány Karla Maye.

Scénáře nového příběhu o náčelníkovi Apačů se ujal Michael Blake. Ten už má s indiánskou tématikou bohatou zkušenost, stojí totiž za knižní předlohou i scénářem slavného Tance s vlky.

Plitvická jezera a uličky středomořských měst ale v novém filmu neuvidíte. Oproti původním filmům, které se natáčely v bývalé Jugoslávii, kde indiány ztvárnili opálení Chorvati, se remake má více přiblížit atmosféře Divokého západu.

Poprvé se na plátnech kin objevili pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand v roce 1962. Padesát let po smrti Karla Maye vznikl kasovní trhák Poklad na Stříbrném jezeře, který jen v Německu viděly více než tři miliony diváků.

Ohromný úspěch filmu ověnčeného řadou ocenění rozpoutal doslova mayománii. V následujících letech vznikaly pokračování jako na běžícím páse. Celkem bylo natočeno 17 mayovek.

Posledním snímkem patřícím do slavné série je film Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti z roku 1968.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...