Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vinnetou se vrací. Legendárního Apače oživí filmaři

Kultura

  7:30
BERLÍN - Německá produkční společnost Constantine Films natočí moderní verzi příběhů spisovatele Karla Maye. Už brzy se tak na plátna kin opět vrátí neohrožený indián Vinnetou a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand.

Vinnetou u Stříbrného jezera foto: Reprofoto

Vlna moderních verzí "staré dobré" evropské filmové klasiky pokračuje. Poté, co byl oznámen remake Fantomase, se německá produkční společnost Constantine Films rozhodla oživit oblíbené romány Karla Maye.

Scénáře nového příběhu o náčelníkovi Apačů se ujal Michael Blake. Ten už má s indiánskou tématikou bohatou zkušenost, stojí totiž za knižní předlohou i scénářem slavného Tance s vlky.

Plitvická jezera a uličky středomořských měst ale v novém filmu neuvidíte. Oproti původním filmům, které se natáčely v bývalé Jugoslávii, kde indiány ztvárnili opálení Chorvati, se remake má více přiblížit atmosféře Divokého západu.

Poprvé se na plátnech kin objevili pokrevní bratři Vinnetou a Old Shatterhand v roce 1962. Padesát let po smrti Karla Maye vznikl kasovní trhák Poklad na Stříbrném jezeře, který jen v Německu viděly více než tři miliony diváků.

Ohromný úspěch filmu ověnčeného řadou ocenění rozpoutal doslova mayománii. V následujících letech vznikaly pokračování jako na běžícím páse. Celkem bylo natočeno 17 mayovek.

Posledním snímkem patřícím do slavné série je film Vinnetou a Old Shatterhand v Údolí smrti z roku 1968.

Autor: