Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Všechno kromě dechovky a bulváru. Ondřej Trojan chystá Slavonice Fest

Kultura

  12:00
Od 27. do 31. července nabídne Slavonice fest přes 70 filmových produkcí, 21 kapel a pět tanečních večerů. Promítání proběhne v historickém centru města, koncerty bude hostit na velké scéně a v hudební Stodole pohraniční obec Maříž. Zakladatel festivalu producent Ondřej Trojan slibuje i „pohodičku u rybníka a noční mejdany“.

Michal Ambrož a Petr Váša, Jasná páka foto: Reprofoto

"Festival je tak nabitý, že vyjmenovat to nej je opravdu těžké. V programu máme jak filmy pro každého, tak filmové úlety, komedie a dramata, novinky i archivní poklady," uvedl zakladatel festivalu Ondřej Trojan. Osobně určitě vyrazí na hit letošního festivalu Sundance i Karlových Varů Nick Cave: 20 tisíc let na zemi, Krobotův režijní filmový debut Díra u Hanušovic, kompletní sérii HBO Temný případ a také na dokument se záznamem legendárného koncertu Led Zeppelin z roku 1973 The Song Remains the Same.

Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

Těžší bude podle Trojana stihnout všechny koncerty, kterých je denně pět. Dva alternativní v hudební Stodole a tři na Open Stage v Maříži. Hostovat tam budou mimo jiné Jasná páka, G-Point Hunters, Garage&Tony Ducháček, Please The Trees, Koller, Vladimír Merta nebo třeba Prago Union.

"Je to festival po všechny generace. Jak výběrem hudby, tak filmů. A to ani nemluvím o pohodičce u rybníka nebo nočních mejdanech. Jediné, co bude na Slavonice Festu chybět, je bulvár. A dechovka!" dodává Trojan.

Filmy o umění vybral Jaroslav Róna

Slavonice Fest představí i speciální sekci, pro niž vybíral snímky malíř, sochař a velký filmový fanoušek Jaroslav Róna. Všechny jsou o umění nebo jeho tvůrcích, jako je oscarový Umělec, nebo dokument Břímě snů o režiséru Herzogovi, i filmy, u nichž hraje výraznou roli výtvarná složka, jako v retro snímku Nejsmutnější hudba světa či Anténa.

Za hudební dramaturgií festivalu stojí kromě Trojana i zpěvačka Lenka Nová, která bude na festivalu hostovat. Spolu vybírali pozitivní muziku a nešli jen po momentálně módních jménech. Vznikla tak pestrá a neokoukaná sestava kapel a interpretů.

Ke Slavonicím má Ondřej Trojan hluboký vztah od roku 1988, kdy tam divadlo Sklep koupilo v tehdy ostnatými dráty opevněném pohraničí zchátralý dům na náměstí. Postupem času se jejich komunita propojila s místními obyvateli. Mnozí z nich nalezli ve Slavonicích svůj nový domov.

Ceny vstupného na festival jsou od 70 korun na hudební produkci po 8000 korun za platinum sponzorskou akreditaci.

Autoři: ,