Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava Glastonbury představí slavný hudební festival v Praze

Kultura

  6:00
Přestože 13. ročník Pražského quadriennale, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla a scénografie na světě, začne 18. června, koncem května se mohou zájemci těšit na první programovou ochutnávku. Půjde o výstavu věnovanou hudebnímu festivalu Glastonbury, která bude 28. května otevřena v Galerii Jaroslava Fragnera.

Festival Glastonbury. foto: Reprofoto

„V rámci této pozoruhodné videoinstalace, kterou připravilo londýnské Victoria and Albert Museum, bude představen i dosud nepromítaný dokument z roku 2014. V Praze bude přístupna po celý měsíc pod názvem Glastonbury: Země a legenda,“ oznámila dnes ČTK mluvčí PQ Eliška Míkovcová. Ve světové premiéře se tak poprvé v atraktivní multimediální instalaci představí video archiv tohoto největšího uměleckého festivalu na světě odehrávajícího se v zelených polích.

„Během každého ročníku v Glastonbury špičky britské scénografie budují z recyklovaných materiálů a za přispění stovek dobrovolníků v podstatě nové město. To citlivě reaguje na prostor, v němž se odehrává, na umělecký obsah i sociální význam, který festival pro účastníky má. Letošní témata PQ - SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika či Kmeny jsou tak ztělesněna v samé podstatě existence tohoto festivalu,“ podotkla výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková.

Multižánrový festival Glastonbury má kořeny v hippies kultuře 70. let minulého století. V roce 1970 jej poprvé uspořádal na své farmě Michael Eavis, tehdy trval dva dny. Přišlo 1500 lidí, kteří zaplatili za vstupné pouze jednu libru, měli mléko zadarmo a poslouchali Marka Bolana či Ala Stewarta. O rok později již bylo na Worthy Farm 12.000 lidí, kteří zažili koncerty Davida Bowieho a Traffic. Od skromných začátků se ale festival rozrostl; vloni přilákal 175.000 lidí. Jedna z nejvýznamnějších multižánrových přehlídek, spjatá s idylickým venkovem, dává prostor nejen hudebním vystoupením, ale i divadlu a tanci.

I Pražské quadriennale nabídne mnoho nejen divadelních zážitků. Program se poprvé odehraje v historickém centru Prahy; uvnitř významných staveb a památek města i ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se uskuteční divadelní představení, pouliční performance, instalace, workshopy, přednášky a diskuze s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla, scénografie či dokonce filmu.

 

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!