Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava Glastonbury představí slavný hudební festival v Praze

Kultura

  6:00
Přestože 13. ročník Pražského quadriennale, nejvýznamnější mezinárodní přehlídky v oblasti divadla a scénografie na světě, začne 18. června, koncem května se mohou zájemci těšit na první programovou ochutnávku. Půjde o výstavu věnovanou hudebnímu festivalu Glastonbury, která bude 28. května otevřena v Galerii Jaroslava Fragnera.

Festival Glastonbury. foto: Reprofoto

„V rámci této pozoruhodné videoinstalace, kterou připravilo londýnské Victoria and Albert Museum, bude představen i dosud nepromítaný dokument z roku 2014. V Praze bude přístupna po celý měsíc pod názvem Glastonbury: Země a legenda,“ oznámila dnes ČTK mluvčí PQ Eliška Míkovcová. Ve světové premiéře se tak poprvé v atraktivní multimediální instalaci představí video archiv tohoto největšího uměleckého festivalu na světě odehrávajícího se v zelených polích.

„Během každého ročníku v Glastonbury špičky britské scénografie budují z recyklovaných materiálů a za přispění stovek dobrovolníků v podstatě nové město. To citlivě reaguje na prostor, v němž se odehrává, na umělecký obsah i sociální význam, který festival pro účastníky má. Letošní témata PQ - SdílenýProstor: Hudba Počasí Politika či Kmeny jsou tak ztělesněna v samé podstatě existence tohoto festivalu,“ podotkla výkonná ředitelka PQ Daniela Pařízková.

Multižánrový festival Glastonbury má kořeny v hippies kultuře 70. let minulého století. V roce 1970 jej poprvé uspořádal na své farmě Michael Eavis, tehdy trval dva dny. Přišlo 1500 lidí, kteří zaplatili za vstupné pouze jednu libru, měli mléko zadarmo a poslouchali Marka Bolana či Ala Stewarta. O rok později již bylo na Worthy Farm 12.000 lidí, kteří zažili koncerty Davida Bowieho a Traffic. Od skromných začátků se ale festival rozrostl; vloni přilákal 175.000 lidí. Jedna z nejvýznamnějších multižánrových přehlídek, spjatá s idylickým venkovem, dává prostor nejen hudebním vystoupením, ale i divadlu a tanci.

I Pražské quadriennale nabídne mnoho nejen divadelních zážitků. Program se poprvé odehraje v historickém centru Prahy; uvnitř významných staveb a památek města i ve veřejném prostoru. Kromě hlavní programové části Sekce zemí a regionů se uskuteční divadelní představení, pouliční performance, instalace, workshopy, přednášky a diskuze s nejvýznamnějšími osobnostmi současného divadla, scénografie či dokonce filmu.

 

 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat