Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava v Litomyšli připomene výročí malíře Maxe Švabinského

Kultura

  14:00
LITOMYŠL - Operní festival Smetanova Litomyšl letos doplní několik výstav významných výtvarníků.

Busta Maxe Švabinského foto: MAFRA - Dalibor Glück

Program Smetanovy výtvarné Litomyšle, která operní klání doprovází, počítá s výstavou ke 100. výročí narození Václava Boštíka i s rozsáhlou expozicí ke 140. výročí narození Maxe Švabinského. Expozice budou umístěny na několika místech ve městě, chybět nebude ani současné výtvarné umění.

"Díky opravám zámeckého návrší Litomyšl dostane poprvé v dějinách skutečně prestižní výstavní prostor, zámeckou jízdárnu. Premiéru bude mít 14. června při otevření výstavy Václava Boštíka," řekl novinářům ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle Pavel Chalupa.

Kromě jízdárny bude více než 120 malířových děl vystaveno také v zámecké obrazárně. Boštík, který se narodil v nedalekém Horním Újezdě, patří k významným malířům druhé poloviny minulého století.

Městská galerie vystaví v domě U Rytířů rozsáhlý výběr prací Maxe Švabinského, který léta jezdil na chalupu do nedaleké vesnice Kozlov a inspiroval se místní krajinou. S pomocí zápůjček z veřejných i soukromých sbírek galerie sestavila galerie reprezentativní kolekci výtvarníkových figurálních prací.

Další Švabinského díla vystaví Městské muzeum v České Třebové, převážně komorní kresby a grafické listy.

Vzpomínka na moravský disent

Celkem pořadatelé Smetanovy výtvarné Litomyšle připravili 13 výstavních akcí, většina z nich trvá celé prázdniny. Podle Chalupy by pozornosti návštěvníků neměly ujít například fotoprůsvity a fotogramy kultovní postavy moravského disentu Miroslava Kovala, výstava snímků mladé litomyšlské fotografky Nikoly Tláskalové, která zobrazuje zákulisí operního festivalu.

"Velmi atraktivní bude také projekt Václava Ciglera a Michala Motyčky, který by se měl letos realizovat, výzdoba kostela Nalezení svatého Kříže na zámeckém návrší. Veřejnosti se představí poprvé," uvedl Chalupa.

Již 8. června začíná v Galerii Kroupa v Litomyšli výstava mistrů českého symbolismu a secese. Pořadatelé upozorňují i na kolektivní výstavu Zostra - česká fotografie dneška v Galerii Miroslava Kubíka nebo na expozici černobílých laků na dřevě Theodora Pištěka ze 60. a 70. let ve White Gallery v Osíku u Litomyšle.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!