Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Vzniká nová galerie moderního umění. EPO1 se ‚nastěhuje‘ do bývalé elektrárny

Vznikající galerie EPO1. foto: EPO1

TRUTNOV - U Trutnova v roce 2022 vznikne unikátní výstavní prostor pro moderní umění, který je schopen pojmout i rozměrově obrovská díla. Galerie EPO1 cílí nejen na region a Českou republiku, ale do budoucna chce být významnou institucí minimálně ve středoevropském kontextu.
  5:00

Od letošního února probíhá revitalizace jedné z posledních industriálních staveb Trutnova, která změní objekt první poříčské elektrárny v unikátní galerii. Výjimečná bude nejen velikostí (1300 metrů čtverečních), ale i programovou náplní.

Vznikající galerie EPO1.
Vznikající galerie EPO1.

Za projektem centra současného umění stojí manželé Kasperovi, jejichž firma Kasper Group je jedním z největších zaměstnavatelů na Trutnovsku.

„Chceme se zaměřit na plastiky a sochy, protože prostory centra si o to doslova říkají. Navíc máme k sochám vřelý vztah, v naší továrně spolupracujeme se sochaři a některá díla si sami kupujeme,“ říká Rudolf Kasper.

„Byl bych rád, aby se galerie stala cílem pro milovníky umění i pro ty, kteří k němu zatím úplně blízko nemají,“ vyslovuje své přání sochař a pedagog Michal Gabriel, jenž s manželi spolupracuje.

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...