Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ypsilonka oslaví svátek 'milou' dramatikou

Kultura

  10:00
PRAHA - V pražském Studiu Ypsilon si letos připomenou výročí sametové revoluce opět tak trochu jinak - už osmým ročníkem takzvané "cute dramatiky", tentokrát z dílny bývalých i současných studentů Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty.

Topolova Hodina lásky v režii Aleny Bazalové a Karla Kratochvíla foto: ypsilonka.cz

Podle mluvčí Ilony Smejkalové je tato část dramatické tvorby odezvou na vlnu takzvané "coolness", která na jeviště přinesla příběhy plné násilí, drog a sexu bez lásky. Zatímco anglické slovo "cool" znamená chladný, slůvko "cute" se dá přeložit jako roztomilý, ale také bystrý.

V Ypsilonce tak nejprve 17. listopadu odpoledne představí svou Hodinu lásky Alena Bazalová a Karel Kratochvíl. Jejich autorská inscenace vznikla podle textu Josefa Topola.

Pro otrlé, ale hlavně pro ženy

Dalším příspěvkem bude projekt s názvem Don Juan aneb Strašlivé hodování z produkce souboru Geisslers Hofcomoedianten v režii Petra Haška. Tato společnost svou dramaturgií prosazuje nový barokně-divadelní styl. Tentokrát její členové sáhli po málo známém a svérázném rukopisu východočeské loutkové hry z roku 1770. Výsledkem je donjuanovská stolní loutková hra s lidovými zpěvy, tanci, zvyklostmi a rčeními pro mladé, staré, citlivé i otrlé, slyšící i neslyšící, ale hlavně prý pro ženy.

Don Juan aneb Strašlivé hodování

Vpodvečer se v Ypsilonce objeví projekt Tiká tiká politika souboru Boca Loca Lab v režii a podle scénáře Jiřího Adámka. Představení získalo Cenu za originální divadelní výraz na festivalu Kontakt v Toruni a ocenění na přehlídce Music theatre NOW v Berlíně.

Večer bude uvedena inscenace Tmavomodrý svět (naruby) studia Studia Ypsilon v režii scenáristy Braňa Holička, která je koláží na motivy života a písní Jaroslava Ježka. Poté vystoupí ještě soubor Vosto5 a také pražská písničkářka a herečka Jana Šteflíčková, která ve svých písních uplatňuje bezprostřední komunikaci s diváky a netradiční hru na kytaru.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...