Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zájem o „knihy do ucha“ roste, podpořit ho má i Audiočtvrtek

Kultura

  11:00
Podle českých vydavatelů a knihkupců u nás stoupá zájem o audioknihy, které oslovují stále více čtenářů, respektive posluchačů. Podpořit tento trh má i dnešní akce Velký audioknižní čtvrtek, která představí osm nových titulů a nabízí koupi se slevou. V polovině října proběhla podobně zaměřená akce Audioknihy nahlas. Distributoři audioknih se shodují, že největší zájem nakupujících vzbuzují detektivky.

Umberto Eco: Nulté číslo. Čte Petr Oliva. Audiokniha foto: Reprofoto

„Určitě jde o stoupající tendenci,“ říká k popularitě audioknih Ctirad Fuchs, obchodní ředitel knižního velkoobchodu Kosmas, který je pořadatelem Velkého audioknižního čtvrtku. „Knihkupci se už nebojí tak jako na začátku, kdy se ortodoxní prodejci audioknihám bránili,“ dodává Fuchs.

Poslechněte si ukázku z knihy Chytré pohádky:

Prodejní čísla audioknih jsou přesto podle vydavatelů ale stále nesrovnatelně nižší oproti tištěným knihám. „Prodeje se pohybují v řádu tisíců, nikoliv desetitisíců,“ říká Fuchs. Dlouhodobě nejúspěšnější audioknihou prodejny Kosmas jsou podle něj Čtyři dohody od D. M. Ruize, které namluvil Jaroslav Dušek. „Dobře se prodávají také tituly od Jo Nesboa, aktuálně je žádaným titulem novinka od Umberta Eca Nulté číslo,“ upřesňuje Fuchs.Počty vydávaných titulů rostou geometrickou řadou, podle odhadu vydavatelů je na trhu ve formě fyzických nosičů či v digitální podobě 2500 titulů. Nekrácená četba vychází stále častěji ve formátu CD-MP3, která audioknihy otevřela širšímu publiku. Loňský objem tuzemského trhu s audioknihami odhaduje Svaz českých knihkupců a nakladatelů na 55 milionů korun.

Umberto Eco: Nulté číslo. Čte Petr Oliva. Audiokniha
Petr Stančík: Mlýn na mumie. Audiokniha

Velký audioknižní čtvrtek: novinky a slevy

V nabídce Velkého audioknižního čtvrtku se objeví vedle knihy Umberta Eca Nulté číslo také Želary Květy Legátové v podání Lenky Vlasákové nebo Himmlerova kuchařka od Franze-Oliviera Giesberta v interpretaci Taťjany Medvecké, Chytré pohádky pro malé rozumbrady od Jiřího Žáčka, které namluvil Oldřich Kaiser, a pohádky Radka Adamce a Milana Zimmermana Bubákov v interpretaci Jiřího Somra, Oty Jiráka, Jiřího Lábuse, Ivo Šmoldase nebo Pavla Lišky. Kompletní nabídku ještě doplňují Klasici laskavého humoru, kde ze svých knih čtou například Jan Werich, Zdeněk Svěrák, Ivan Kraus nebo Milan Lasica, kniha Alice Claytonové Nabíječ, kterou namluvila Sára Saudková, a staropražská detektivka Petra Stančíka Mlýn na mumie v podání Zdeňka Maryšky a Ivana Řezáče.

Akce Knížky do ucha aneb jak se dělá audiokniha

Setkání s interprety proběhne v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí 5. listopadu v 17:00 hodin proběhne setkání s interprety a režiséry nazvané. Pozvání přijaly herečky Taťjana Medvecká a Lenka Vlasáková, dále herec Ivan Řezáč a režiséři Jindřiška Nováková a Jiří Tušl. Pořadem bude provázet rozhlasový moderátor Vladimír Kroc.

Vybraní knihkupci nabízejí slevy 10-15% na 8 čtvrtečních titulů. Knihkupectví Kosmas nabízí slevy 15% od 5. až do 11.11.

Stoupající zájem čtenářů potvrzuje i Ivan Sabo z portálu Audiolibrix.cz. „Ve srovnání s předchozím rokem jsme zaznamenali růst až o 100 %, který však souvisí také s tím, že jsme zavedli speciální předplatitelský Klub Audiolibrix, v jehož rámci si mohou uživatelé pořídit jednu audioknihu měsíčně jen za 199 Kč, tedy leckdy až o třetinu levněji. Téměř 50 % našich nových zákazníků k nám přišlo právě díky této nabídce. Jde i o aktuální růst segmentu posluchačů, kteří audioknihy poslouchají už nikoli z cédéčka, ale z tabletů a chytrých telefonů,“ říká Sabo.

Poslechněte si ukázku z knihy Umberta Eca Nulté číslo:

Vydavatelé audioknih se často řídí úspěchem knih tištěných – je-li titul dobře prodejný jako kniha, má šanci, že se dočká o audioknižní verze. Někdy je to ale i souběžné vydání, na které vydavatelé sázejí, anebo se dokonce audiokniha objeví na trhu dříve než její původní knižní podoba.Nejprodávanější audioknihou v digitální podobě od roku 2012 byl na portálu Audiolibxix titul Milan Lasica – Listy Emilovi, za letošek je to pokračování Milénia od Davida Lagercrantze s názvem Dívka v pavoučí síti, hned po něm následují tři tituly od Jo Nesboa. „Nejpopulárnějšími autory celkově jsou Jo Nesbø, Peter May, Dominik Dán a Jonas Jonasson,“ dodává Sabo.

Audiokniha Jo Nesbo: Syn. Čte Petr Kubes

„Hodně pomáhá, když se podaří audioknihu vydat zároveň s knihou, jako tomu bylo v případě Dívky v pavoučí síti, která jako pokračování Larssonova Milénia od Davida Lagercrantze vyšla po celém světě ve stejný den,“ říká Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook. Letos se nám podařilo dvě audioknihy vydat dokonce i v předstihu před tištěnou knihou: Nesbohø Syn vyšel v audiu o týden dříve a celosvětový bestseller Dívka ve vladku dokonce o 14 dní před knihou,“ dodává Pilař. Z dětských knih boduje podle Pilaře série audioknih s Doktorem Proktorem, z české literatury pak nejvíc táhnou Žítkovské bohyně od Kateřiny Tučkové v podání Terezy Bebarové a Miroslava Táborského.“

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat