Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Závěrečná klapka uzavřela natáčení nového českého filmu Poslední závod

Závěrečná klapka o víkendu po 32 dnech uzavřela natáčení českého filmu ze sportovního prostředí Poslední závod. foto: ČTK

PRAHA - Závěrečná klapka o víkendu po 32 dnech uzavřela natáčení nového českého filmu ze sportovního prostředí Poslední závod. Snímek přiblíží legendární lyžařský závod, který se konal na hřebenech Krkonoš v roce 1913 a při němž zahynuli Bohumil Hanč a Václav Vrbata. V kinech by měl být film režiséra Tomáše Hodana uveden v únoru příštího roku.
  12:00

První klapka padla 21. února ve Františkově v Krkonoších, v následujících dnech se štáb přesunul na Medvědí boudy, na Labskou boudu a další autentická místa. „Neměli jsme velké finanční rezervy, potřebovali jsme trochu štěstí a nakonec jsme ho měli hromadu. Sníh, vánice, vítr, mlhu i slunce. Dále obětavý štáb a výborné herce, kteří se nikdy nelekli přírodních podmínek, kterým jsme se museli přizpůsobit i s nimi bojovat. Také jsme cítili obrovskou podporu od krkonošských obyvatel, spousta z nich se na vzniku filmu podílela a bylo poznat, že nám moc drží palce,“ uvedl režisér Hodan, který je zároveň autorem námětu a scénáře.

Předlohou filmu z počátků lyžařského sportu byla tragédie z 24. března 1913. Uznávaný lyžařský přeborník šestadvacetiletý Bohumil a jeho o rok starší přítel Václav Vrbata, který ho přišel v těžkém klání povzbudit, tehdy zahynuli při prudké změně počasí při mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů. 

V hlavní roli Hanče se představí Kryštof Hádek, další postavy historického příběhu ztvární Marek Adamczyk, Oldřich Kaiser, Judit Bárdos, Vladimír Pokorný, Vladimír Javorský a Jan Hájek. Začátkem února absolvovali herci kurz otužování, aby zvládli horské podmínky.

„Všichni tvůrci, herečky, herci a celý štáb podali při natáčení úžasný profesionální výkon v extrémních podmínkách na hřebenech Krkonoš. Na to, jak jsme i dvanáct hodin stáli ve vichřici v minus deseti stupních Celsia budu vzpomínat celý život,“ podotkl Ondřej Beránek, který je spolu s Martinou Knoblochovou producentem filmu za společnost Punk Film.

Studiem dobových materiálů se tvůrcům podařilo zrekonstruovat závod minutu po minutě a ukázat v něm i postavu Emericha Ratha. Sportovec Rath se jako jediný Němec pravidelně zúčastňoval českých závodů, ostatní Němci z Krkonoš je z nacionálních důvodů bojkotovali. Po prvním kole závodu se počasí zhoršilo a vypukla sněhová vánice. 

Všichni závodníci vzdali, Hanč zůstal na trati sám. Polomrtvého jej nalezl právě Rath a s nasazením vlastního života se ho snažil zachránit, bohužel marně. Později byl v horách nalezen i zmrzlý Vrbata, Hančův přítel, který ho chtěl na trati podpořit a v prudké vánici mu půjčil svůj kabát. Po mnichovských událostech, druhé světové válce a následném komunistickém puči se příběh Němce, který riskoval život, aby pomohl českému kamarádovi, nehodil, a Rath byl ze všeobecně známého příběhu vymazán.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat