Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Orientace

Puč v roce 1948 odstartoval řízenou zkázu zásad naší civilizace, říká režisér Ladislav Smoček


Ladislav Smoček | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Premium Rozhovor
S dramatikem a režisérem Ladislavem Smočkem o (ne)slavení, lásce k Plzni, o Podivném odpoledni Dr. Zvonka Burkeho a jeho ztvárněních Vladimírem Pucholtem a Bolkem Polívkou i o tom, čím se minulému režimu znelíbil Činoherní klub

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho je nejznámější a nejčastěji uváděná hra dramatika, režiséra, spisovatele a spoluzakladatele pražského Činoherního klubu Ladislava Smočka. Napsal ji v Plzni. A postupně: první verze vznikla už před pětašedesáti lety, s odstupem času se ale k textu vrátil a jeho finální podobu dokončil v létě roku 1965 u otevřeného okna bytu ve třetím patře činžovního domu s výhledem na Chodské náměstí.

Jen pár minut chůze odtud, na náměstí Míru, se letos v červenci hrála zatím nejnovější inscenace Smočkovy slavné grotesky, označené výstižně jako manifest divadelní hravosti. Její premiéra a deset repríz byly součástí 15. ročníku open air festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Titul, který organizátoři festivalu zvolili i coby dárek k blížícím se devadesátinám autora, se tak vrátil takřka na místo svého zrodu.

Lidovky.cz: Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho vzniklo v Plzni, podobně jako některé další vaše hry a dřívější literární skici a povídkové prózy. Plzni jste také v roce 1995 věnoval a sám režíroval divadelní koláž Nejlepší den k 50. výročí osvobození města Američany. K Plzni tedy máte velmi osobní vztah. Připomenete jej?
Připomenu, ale kdybych se měl rozpovídat, to by vydalo na tlustou knihu. Pokusím se aspoň připomenout, jak a proč jsem se do Plzně dostal. V mé duši Plzeň hraje podstatnou roli a nějak se o tom ví, jinak by se čas od času nenapsalo, že jsem plzeňský rodák. Ale nejsem, narodil jsem se v Praze, vyrůstal a začal chodit do první třídy zase v Českých Budějovicích a okupaci Němci jsem pak zažil 15. března 1939 pro změnu v Týně nad Vltavou, to je městečko mých prarodičů, které je mi rovněž drahé. A v roce 1940 jsme se celá rodina odstěhovali do Plzně.

Rodiče a chůva, kterou já láskyplně oslovoval dětskou přezdívkou Bůkra, tam jeli na krátký čas dřív a po návratu vyprávěli, co tam všechno je. Zvláště Bůkra ve mně zažehla silný cit pro Plzeň už předem. Ohromilo mě, že na rozdíl od Budějovic, kde jezdil vždy jeden tramvajový vůz, v Plzni – považte – tramvaje jezdí s vlečňákem! A hlavně tam jezdí tramvaje, kde se dveře samy otevírají a zavírají. To bylo ohromující, co mi Bůkra oznámila. Plzeň jsem proto miloval dřív, než jsem se v ní octl.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...