Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Orientace

Prvňákem v pěti letech. Kdy je takový nástup vhodný a jak to mají rodiče poznat?


Směr 1. třída. | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Během dubna čeká tisíce dětí zápis do prvních tříd. Zatímco se Česká republika dlouhodobě potýká s vysokým procentem odkladů školní docházky (máme jich nejvíc v Evropě), předčasné nástupy do škol u nás už tak hojné nejsou. Provázejí je totiž obavy, že bychom tím své dítě na cestu za vzděláním vyslali s handicapem vůči starším, psychicky i fyzicky vyspělejším spolužákům.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Někdy jsou tyto argumenty zcela oprávněné, ale pokud je dřívější vstup do školy namístě, nevýhoda to být nemusí – dítě je pak spokojené a má ke svému rozvoji tolik stimulů, kolik potřebuje.

„Dcera chodila do školky tři roky. Byla šikovná, bystrá, motoricky zdatná a řeč měla bez vad,“ vypráví maminka Jindřiška, jejíž dcera se narodila 6. září.

 „Přišlo nám zbytečné, aby trávila ve školce další rok, který by ji ve své podstatě nikam neposunul. Také paní učitelky z mateřské školky nám daly kladné vyjádření. V neposlední řadě nás trochu přesvědčili i ostatní rodiče, kteří stejnou situaci řešili v minulých letech. Děti do školy na doporučení nedali a poté toho litovali. Jejich ratolesti se ve školce nudily a neproběhl žádný posun.“ Dcerka Jindřišky se do školy výborně zařadila a ani dnes, kdy chodí do druhé třídy, nemá žádné problémy.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat