Gramofonové desky slaví renesanci. Lidé chtějí zážitek, říká šéfproducent klasické hudby Supraphonu

Premium

Matouš Vlčinský | foto: SUPRAPHON

O nadvládě Spotify a iTunes, o konzervativním posluchači i zaostávání Japonska s Matoušem Vlčinským, šéfproducentem klasické hudby vydavatelství Supraphon.

Lidovky.cz: Jak se za poslední dekádu změnily zvyky posluchačů?
Globální tendence ve způsobu prodeje a poslouchaní hudby je společná pro všechny hudební žánry. Jde o přechod od fyzických nosičů k digitální distribuci. Některé části světa, jako je Skandinávie (odkud vzešlo Spotify) či USA, jsou v tom výrazně napřed a digitální distribuce tam už vládne hudebnímu světu. Ve střední a západní Evropě jsme trochu konzervativnější a jde to pomaleji. A například Japonsko je paradoxně v oblasti digitální distribuce v podstatě v začátcích, tamější posluchači stále dávají přednost fyzickým nosičům.

Lidovky.cz: Geografie vládne?
Snad ještě více nás odlišují žánry. Je pochopitelné, že v oblasti populární hudby a rocku se digitálu daří mnohem víc. V klasické hudbě máme co do činění – a rozhodně to nemyslím pejorativně – s konzervativnějším posluchačem. Myslím, že mnohý posluchač klasiky pořád preferuje CD jako artefakt a počítá s tím, že u nahrávky je booklet, kde si přečte informace o skladbách i o interpretech a najde v něm pečlivě zpracovaný seznam skladeb.

Tento článek je součástí iDNES Premium

Mimořádná nabídka

  • Expertní testy, které vám reálně ušetří peníze
  • Hloubkové analýzy a kompletní archiv
  • Čtení všech článků bez omezení

První měsíc za 19 Kč

Předplatit
Vstoupit do diskuse (3 příspěvky)
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.