Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Orientace

1938: Československo bylo Ukrajina, které nepomohli, tvrdí britský historik o Mnichovu

Válka na Ukrajině (na snímku) způsobila rozpad vztahů mezi mocnostmi. Pak tu máme zpomalený růst, vzestup nerovností, zvýšenou zadluženost a podlomenou politickou stabilitu dokonce i v mnoha vyspělých zemích. | foto: Reuters

Premium Rozhovor
S britským historikem Thomasem Lormanem o Mnichovu 1938, o tom, proč se Britům nechtělo bojovat, o naivitě britských i československých politiků, ale i o tom, že nejen Západ nerozuměl Československu, ale ani Československo nerozumělo Západu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Podle britského historika Thomase Lormana z londýnské Školy slovanských a východoevropských studií (UCL SSEES) v Mnichově roku 1938 nešlo primárně ani o etnické menšiny, ani o záchranu míru v Evropě. Britská expertní veřejnost si podle něj byla vědoma výhod a významu demokratického Československa, nenašel se ale nikdo, kdo by tento názor dokázal přesvědčivě předat britské veřejnosti.

Chyběl tak především politik, který by dokázat vést, nikoli se jen přizpůsobit veřejnému mínění. Nabízí se srovnání s válkou na Ukrajině, kde naopak Británie stála v roce 2022 po boku Kyjeva jako jedna z prvních. „Boris Johnson pro Ukrajince udělal právě to, co Chamberlain neudělal. Dost možná se v tom směru inspiroval svým politickým vzorem Churchillem, který se naopak během Mnichova snažil formovat veřejnou debatu velmi vehementně,“ připomíná Lorman.

Lidovky.cz: Byli za Mnichov zodpovědní Britové, jak se v Česku běžně soudí?
Vinit z Mnichova Brity by znamenalo přehlížet fakt, že jediným a skutečným viníkem rozbití demokratického Československa bylo nacistické Německo. To Němci měli touhu vybudovat v Evropě nové impérium a věřili, že ho mohou dosáhnout dobyvačnou politikou.

Lidovky.cz: Pojďme tu otázku položit jinak: nakolik byli Britové „enablers“, tedy těmi, kdo německým dobyvačným plánům otevřel dveře?
To už je zajímavější otázka. Jedna strana tvrdí, že Británie zklamala Československo, protože nebyla ochotna bránit poválečné evropské uspořádání, které podpořila ve Versailles a Trianonu v letech 1918–1919, a nesla tak přinejmenším implicitně zodpovědnost za nové čáry nakreslené na mapě. Připustit alternativu by znamenalo uznat, že ty čáry byly naprosto bezvýznamné. Ano, pokud Británie nebyla ochotna v roce 1938 vynaložit vojenskou podporu na podporu Evropy, kterou o dvě dekády dříve pomáhala vytvořit, pak ze svého angažmá v tomto procesu udělala parodii.

Zadruhé, uzavřít v Mnichově dohodu s nacistickým Německem znamenalo věřit, že dohody mohou fungovat s někým, kdo do té doby všechny dohody porušil. Nezapomínejme, že Hitler předtím zrušil omezení Versailleské smlouvy ohledně velikosti loďstva, omezení týkající se armády, nerespektoval existenci nezávislého Rakouska... Domnívat se, že je možné se s ním dohodnout, jak věřil Chamberlain, znamenalo ignorovat historii.

Zatřetí, Československo bylo nejen zemí, jež měla být bráněna a musela být bráněna, ale především zemí, která mohla být bráněna. Praha měla nejen silnou armádu a obranné linie, ale také silnou vládu, která se stále mohla opřít o většinovou podporu voličů. Naopak po Mnichovu došlo k naprostému zhroucení politicky, vojensky i emocionálně.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč