Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akademie věd otevře výstavu s exponáty z milánského Expa

Věda

  6:21
PRAHA - Akademie věd otevře výstavu se svými exponáty z loňské světové výstavy EXPO v Miláně. Nabídne netradiční pohled na propojení vědy a současného umění, například genetický plán pšenice, který jako první na světě vyluštili a přečetli čeští vědci. Exponát zpestří interaktivní prvek „pšeničný déšť“.

Český pavilon na mezinárodní výstavě EXPO 2015 v Miláně. foto: www.czexpo.com

Expozice nazvaná Ozvěny Expo 2015 v hlavním sídle akademie na Národní ulici v Praze potrvá do 29. července.

Český pavilon získal na Expo 2015 bronz za architekturu

Světová výstava se konala pod mottem Feeding the Planet, Energy for Life - Jídlo pro planetu, energie pro život, které se odrazí i v pražských ozvěnách. Ústav organické chemie a biochemie, jenž hledá léky na civilizační choroby, připravil společně s výtvarníkem Jakubem Neprašem „tepající“ videoprojekci nazvanou Buňka. Ukazuje složitost fungování lidského organismu.

Skleněná kniha

Botanický ústav naopak ukáže Skleněnou knihu s živými houbami od fotografky Suzanne Pastorové. Odborníci z Ústavu výzkumu globální změny chystají pro návštěvníky prohlídku futuristického bioreaktoru budoucnosti jako možného řešení problémů s produkcí potravin.

Český pavilon seznamoval v Miláně s českými kraji a tuzemskými úspěchy ve vědě a moderních technologiích, navštívilo jej přes dva miliony lidí. Pavilon získal několik dílčích ocenění od návštěvníků a italských médií, například jako nejpohodovější pavilon, pavilon nejvstřícnější k dětem či pavilon s nejhezčí střešní zahradou.

Autor:

Mohlo by vás zajímat