Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knížák povede první soukromou uměleckou VŠ v Čechách

Věda

  15:03
PRAHA - Akreditační komise schválila vznik soukromé umělecké vysoké školy, rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák. Rozhodnutí ještě musí potvrdit ministerstvo školství. Po zasedání komise to řekl její tajemník Jiří Smrčka. Akreditaci škola získala na čtyři roky. Sám Knížák pak řekl, že škola by měla začít fungovat příští rok, chtějí připravovat odborníky pro práci s uměním.

Milan Knížák foto: Lidové noviny

Má jít o první soukromou uměleckou VŠ v Česku, školné bude stát 35.000 korun za semestr. Veřejné umělecké akademie patří k nejvýběrovějším školám, při přijímacích zkouškách uspěje jen několik málo procent uchazečů.

Komise žádost o akreditaci v minulosti už dvakrát zamítla, nyní prý ale žadatelé zlepšili personální zabezpečení a nastavení studijního programu.

"Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila," komentoval to Knížák. Jedním z důvodů je prý i to, že na rozdíl od jiných uměleckých škol nebude jeho ART & DESIGN INSTITUT připravovat jen umělce, ale také experty na trh s uměním, pracovníky muzeí a galerií. Tyto "střední kádry" prý v současnosti chybí. Škola chce nabízet bakalářský stupeň vzdělání, kromě uměleckého vzdělání se budou studenti učit i ekonomii a management.

ČTĚTE TAKÉ:

Školu zaštítí společnost Art&Design Institut. V jednom ročníku by mělo studovat až 200 lidí. "Škola se sídlem v Praze bude financována z vlastních zdrojů, školné bude stát 35.000 korun za semestr," sdělila jednatelka a ředitelka společnosti Jana Horáková. Škola prý bude provozovat vlastní prodejní galerii, pořádat mezinárodní bienále i aukce studentských prací.

Kvůli velkému zájmu prý začnou přihlášky ke studiu přijímat už letos na podzim.

Mezi nejprestižnější české univerzity v oblasti výtvarného umění patří Akademie výtvarných umění a Vysoká škola umělecko-průmyslová, umění se ale vyučuje také třeba v Brně, Ostravě, Zlíně nebo Ústí nad Labem.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat