Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Knížák povede první soukromou uměleckou VŠ v Čechách

Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Knížák | foto: Lidové noviny

PRAHA Akreditační komise schválila vznik soukromé umělecké vysoké školy, rektorem má být někdejší šéf Národní galerie Milan Knížák. Rozhodnutí ještě musí potvrdit ministerstvo školství. Po zasedání komise to řekl její tajemník Jiří Smrčka. Akreditaci škola získala na čtyři roky. Sám Knížák pak řekl, že škola by měla začít fungovat příští rok, chtějí připravovat odborníky pro práci s uměním.

Má jít o první soukromou uměleckou VŠ v Česku, školné bude stát 35.000 korun za semestr. Veřejné umělecké akademie patří k nejvýběrovějším školám, při přijímacích zkouškách uspěje jen několik málo procent uchazečů.

Komise žádost o akreditaci v minulosti už dvakrát zamítla, nyní prý ale žadatelé zlepšili personální zabezpečení a nastavení studijního programu.

"Bylo to zkrátka připraveno tak dobře, že to Akreditační komise schválila," komentoval to Knížák. Jedním z důvodů je prý i to, že na rozdíl od jiných uměleckých škol nebude jeho ART & DESIGN INSTITUT připravovat jen umělce, ale také experty na trh s uměním, pracovníky muzeí a galerií. Tyto "střední kádry" prý v současnosti chybí. Škola chce nabízet bakalářský stupeň vzdělání, kromě uměleckého vzdělání se budou studenti učit i ekonomii a management.

ČTĚTE TAKÉ:

Školu zaštítí společnost Art&Design Institut. V jednom ročníku by mělo studovat až 200 lidí. "Škola se sídlem v Praze bude financována z vlastních zdrojů, školné bude stát 35.000 korun za semestr," sdělila jednatelka a ředitelka společnosti Jana Horáková. Škola prý bude provozovat vlastní prodejní galerii, pořádat mezinárodní bienále i aukce studentských prací.

Kvůli velkému zájmu prý začnou přihlášky ke studiu přijímat už letos na podzim.

Mezi nejprestižnější české univerzity v oblasti výtvarného umění patří Akademie výtvarných umění a Vysoká škola umělecko-průmyslová, umění se ale vyučuje také třeba v Brně, Ostravě, Zlíně nebo Ústí nad Labem.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F
Jaro klepe na naše skříně. Oblékněte děti do nové barevné kolekce F&F

Jaro máme v plném proudu, a tak je nejvyšší čas vybavit své ratolesti pohodlným, kvalitním a zároveň trendy oblečením. Co třeba vyzkoušet novou...