Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americké letectvo v dubnu otestuje novou loď na oběžné dráze

Věda

  10:54
LOS ANGELES - Americké vojenské letectvo v dubnu otestuje robotickou kosmickou loď na oběžné dráze. Její využití a technické detaily jsou zatím tajemstvím. Mluvčí letectva Angie Blairová v sobotu pouze řekla, že start bude 19. dubna na floridském Cape Canaveral a po ukončení testu má loď přistát na dráze v Kalifornii. Informovala o tom agentura AP, podle níž detaily budou zveřejněny později.

Návrh letounu Boeing X-37 foto: nasa.gov

Není známa ani délka letu, ale podle dostupných informací je testovací loď, označená jako X-37, schopná vydržet na oběžné dráze 270 dní. Připomíná malou verzi raketoplánu a hovoří se o ní v souvislosti s plánovaným ukončením programu raketoplánů, které fungovaly jako dopravní nákladní lodi pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

X-37 je ale v porovnání s robustními raketoplány spíš sportovním vozem. Váží necelých pět tun, měří 8,8 metru a rozpětí křídel má 4,5 metru.

Na oběžnou dráhu ho má podobně jako je tomu u družic vynášet raketa. Loď je vybavená solárními panely, kterými si bude sama vyrábět elektřinu.

Letectvo zatím vydalo jen obecný popis testovacího letu. Má to být zkouška naváděcího systému, navigace, kontroly, tepelné zátěže a schopnosti samostatných operací na oběžné dráze.

Ukončení programu

K plánovanému Wilson testu řekl, že není schopen odhadnout, zda "je to začátek, nebo konec nějakého programu".

Boeing s NASA

Vývoj X-37 začal v roce 1999 v Národním úřadě pro letectví a vesmír (NASA) a podílela se na něm firma Boeing a v menší míře také letectvo. NASA se ale později projektu vzdal a převzalo ho letectvo.

Podle vojenského analytika Petera Wilsona NASA s X-37 původně počítal jako s následníkem raketoplánů.

"Považuje se to za prototyp stroje, který může na oběžnou dráhu vynést menší náklad, vykonat různé vojenské mise a pak se vrátit na Zem," sdělil.

Na pondělí NASA připravuje start raketoplánu Discovery k ISS. Po něm se počítá už jenom se třemi starty raketoplánů.

Na Cape Canaveral bude 15. dubna prezident Barack Obama, který má promluvit o plánech po ukončení tohoto vesmírného programu.

Pobouřil odbornou veřejnost, když letos zastavil program Constellation, určený k přípravě letu astronautů na Měsíc.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...