Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Asteroid těsně mine Zemi, bude blíž než Měsíc

Věda

  14:35
WASHINGTON - Asteroid o průměru 400 metrů proletí v noci na středu v těsné blízkosti Země. V okamžiku největšího přiblížení, ve středu v 00:28 SEČ, bude k naší planetě blíž než Měsíc, a umožní tak astronomům sledovat jej podobným způsobem, jako by to dokázala vesmírná sonda.
Asteroid (ilustrační foto)

Asteroid (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zdůrazňuje, že srážka asteroidu se Zemí ani s Měsícem nehrozí. "Je to poprvé od roku 1976, co takhle velký předmět proletí tak blízko země. Nabízí nám to skvělou - a vzácnou - příležitost takto studovat těleso, které je blízko Země," uvedl astronom Scott Fisher. "Budeme schopni pozorovat detaily na jeho povrchu velké jen 15 stop (4,5 metru)," doplnil. Asteroid 2005 YU55 bude dobře pozorovatelný ze severní polokoule.

K TÉMATU:

Astronomové ale upozorňují, že těleso, které je černější než uhlí, nebude viditelné pouhým okem a i amatérští pozorovatelé budou potřebovat dalekohled. Vědci také uvedli, že asteroid se kolem Země prožene příliš rychle, než aby ho mohl studovat Hubbleův vesmírný teleskop - těleso poletí rychlostí 50.000 kilometrů za hodinu.

Asteroid se vrací

Astronomové předpokládají, že se 2005 YU55 k Zemi pravidelně vrací. Kvůli gravitačním vlivům planet, které mění jeho dráhu, ale není možné přesně určit, jaká byla v minulosti jeho dráha. Odborníci ale propočítali pohyb asteroidu pro příštích 100 let a zjistili, že během té doby nebude představovat nebezpečí pro Zemi ani pro Měsíc.

NASA sleduje přes 8000 vesmírných těles, které se na své dráze mohou přiblížit k Zemi. Mezi nimi je i 830 asteroidů s průměrem větším než jeden kilometr. Žádný z nich ale nepředstavuje v dohledné budoucnosti pro naši planetu nebezpečí.

Autoři: ,
Témata: Země, Měsíc, asteroid, NASA

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat