Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Družice zpomaluje, dopadne v sobotu

Věda

  18:37
WASHINGTON - Nefunkční americký satelit UARS padá k Zemi pomaleji, než se původně čekalo. Jeho vstup do atmosféry lze očekávat až v pátek pozdě večer nebo v sobotu po půlnoci východoamerického času, tedy až v sobotu ráno nebo dopoledne SELČ.

Archivní foto americké družice UARS foto: Reuters

Oznámil to na svých internetových stránkách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

"Vstup UARS do atmosféry je nyní předpovídán na 24. září 2011 ve 03:16 UTC (05:16 našeho času) +/- 5 hodin. Neoficiální odhad je 03:00 - 06:00 našeho času, ale trend ukazuje, že to bude asi ještě později," informovala LN Česká kosmická kancelář.

ČTĚTE VÍCE:

Sluneční činnost už nepředstavuje hlavní faktor v rychlosti klesání družice, píše NASA. Orientace či konfigurace satelitu se zřejmě změnila, a to zpomaluje jeho sestup. Pravděpodobnost, že by nějaké trosky šestitunové družice mohly dopadnout na území Spojených států, je nízká, ale zcela ji nelze vyloučit právě proto, že rychlost svého sestupu zpomaluje.

INFOGRAFIKA:

Je ještě příliš brzy na to, aby se přesněji předpověděl čas a místo vstupu satelitu do atmosféry. Přesnější předpověď bude možné vydat během příštích 12 až 18 hodin, dodala NASA. Podle dřívějších informací budou nejpřesnější údaje o místu a času pádu družice k dispozici asi dvě hodiny před jejím zánikem.

Podle NASA, ale i podle ruských kosmických expertů je nebezpečí ohrožení lidských životů mizivé. Úlomky s největší pravděpodobností dopadnou do moře nebo do neobydlené oblasti. Od 50. let, kdy se na oběžnou dráhu dostaly první umělé objekty, zatím nedošlo k žádnému případu, kdy by při pádu na Zemi zranily člověka.

Opoždění zániku družice ale zřejmě připraví Evropany o možnost sledovat "velkolepé divadlo", jak NASA zánik satelitu roztavením v atmosféře nazvala. Za dne nebude zřejmě záře rozžhaveného aparátu příliš viditelná.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!