Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronauti vystoupili do volného kosmu, vyměnili vadné čerpadlo

Věda

  15:36aktualizováno  21:29
Dvojice amerických astronautů vystoupila do volného kosmu, aby dokončila výměnu vadného čerpadla chladicího systému Mezinárodní vesmírné stanice. Astronauti během neobvyklého štědrovečerního výstupu poškozený chladicí systém opravili a v pořádku se vrátili zpět do prostor Mezinárodní vesmírné stanice. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládá, že chladicí systém vesmírné stanice se podaří zprovoznit do víkendu, informovala agentura AP.

Astronauti vystoupili do volného kosmu, vyměnili vadné čerpadlo. foto: ČTK

Astronauti Rick Mastracchio a Michael Hopkins prošli přechodovou komorou v 12 hodin a 53 minut SEČ, což bylo oproti plánu o 17 minut dříve. Během původně plánovaných skoro sedmi hodin měli za úkol přesunout náhradní čerpadlo ze skladovací plošiny na vnější straně stanice na místo původního a nyní nefunkčního zařízení. V kosmu nakonec strávili sedm hodin a 30 minut.

Dvojice vně Mezinárodní vesmírné stanice při instalaci nového čerpadla vzdorovala menší bouři škodlivého čpavku. Druhý výstup ve čtyřech dnech ale nakonec zdárně zakončila.

Vánoční vesmírná mise


"Tohle jsou vůbec nejlepší Vánoce," sdělilo podle AP řídící středisko, když se mise astronautů chýlila k závěru. "Veselé Vánoce všem," odpověděl Hopkins, který spolu s Mastracchiem nefunkční čerpadlo odstranil již během sobotního výstupu. Po zapnutí nového čerpadla bude orbitální komplex mít opět v provozu dva chladicí systémy. Jeden z nich byl kvůli poruše vyřazen, což ale posádku stanice neohrožuje.

Tento výstup do volného kosmu byl výjimečný, neboť se podruhé v historii uskutečnil na Štědrý den. Před 14 lety v tento vánoční den v otevřeném prostoru pracovala již posádka z amerického raketoplánu Discovery, která upravovala Hubbleův vesmírný teleskop.

Autoři: ,