Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Astronauti z Discovery ukončili výstup, na Zemi přivezou 'Zprávu v lahvi'

Pohled na ISS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled na ISS | foto: NASAReprofoto

MYS CANAVERAL Astronauti Stephen Bowen a Alvin Drew z raketoplánu Discovery po šesti a půl hodině ukončili výstup do volného vesmíru. Mimo jiné připravili kabeláž na vnější straně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pro úterní připojení modulu Leonardo. Ten patří mezi náklad, který Discovery vynesl na ISS během své současné mise, která je pro tento raketoplán posledním letem do kosmu.

Výstup do vesmíru skončil ve 23:20 SEČ. Astronauti kromě přípravy kabelů také přesunuli poškozenou čpavkovou pumpu na úložnou plošinu mimo stanici a upravili některé kamery připevněné na vnější straně ISS.

Zpráva v lahvi
Do speciálního kovového válce "nabrali" vzorky kosmického prostoru. Tento experiment s názvem "Zpráva v lahvi" je součástí projektu japonské vesmírné agentury JAXA. Nádobu astronauti dopraví na Zemi, kde bude zpřístupněna veřejnosti.

Posádka raketoplánu Discovery

Práci vně stanice po dvou hodinách narušil problém s řídicím střediskem robotického ramene, na jehož konci byl Bowen. Obsluha se následně musela přesunout k druhé pracovní stanici, ta je umístěna v jiné sekci.  Zprovoznění ramene s Bowenem trvalo téměř třicet minut. Bowen vystoupil do vesmírného prostoru už pošesté. Naproti tomu pro Drewa byla práce mimo ISS prvním působením ve volném kosmu. Drew je také 200. člověkem, který vystoupil do vesmíru.

Do vesmíru ještě ve středu
Astronauti z Discovery vystoupí znovu do vesmíru ještě ve středu. Během druhé pracovní směny mimo ISS by měli mimo jiné odstranit tepelnou izolaci z logistické plošiny, kterou Discovery rovněž dopravil na stanici.

Discovery se od ISS odpojí 5. března, o dva dny později by měl přistát na Zemi. Poté bude raketoplán po více než 26 letech vyřazen z provozu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) letos plánuje ještě další dva starty raketoplánů. V dubnu poletí na ISS Endeavour, v červnu Atlantis. Poté bude po 30 letech provoz raketoplánů ukončen.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!