Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové transplantovali játra udržovaná v tělesné teplotě

USA

  7:00
LONDÝN - Britští chirurgové provedli úspěšnou transplantaci jater pomocí revoluční techniky, která umožňuje tyto orgány udržovat v tělesné teplotě a bezpečně tak zajistit jejich funkčnost, i když jsou mimo tělo. Oznámil to podle agentury AFP tým chirurgů z Královské univerzitní nemocnice v Londýně.
Lékaři - ilustrační foto.

Lékaři - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Chirurgové jsou přesvědčeni, že touto technikou, poprvé použitou v únoru na dvou pacientech, se může významně zvýšit počet orgánů, které budou úspěšně transplantovány.

ČTĚTE TAKÉ:

Doposud se tyto orgány ukládaly k ledu až do samotné transplantace, což zpomalovalo jejich metabolismus, ale často vedlo i k jejich poškození.

Transplantace jater:

Přibližně 30 000 pacientů čeká na transplantaci jater v Evropě a ve Spojených státech a čtvrtina z nich zemře dříve, než se stihne jejich operace.

Pak byly pro pacienty nepoužitelné. Nová metoda, kterou vyvíjejí již 20 let vědci na Oxfordské univerzitě, udržuje játra v teple, a to tím, že se do nich vpravují červené krvinky.

"Bylo úžasné vidět játra, jak jsou nejprve šedá a studená a pak po připojení na naše přístroje postupně červenají a pracují, jako by byla v těle," řekl jeden z vynálezců přístroje Constantin Coussios.

Chirurg Wayel Jassem, který provedl obě operace, se domnívá, že tato metoda dává lékařům více času kontrolovat stav jater a maximalizovat šance na úspěch transplantace. "Tato metoda je potenciálně velmi důležitá a může zvýšit počet jater vhodných k transplantaci a zachránit tak další lidské životy," řekl.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...